«Фітосанітарний стан агроценозів України: проблеми і шляхи їх вирішення в умовах змін клімату та воєнного стану»
25 вересня 2024 року провідний науковий співробітник лабораторії захисту рослин, кандидат біологічних наук Катерина Іванівна Яцух взяла участь у засіданні бюро Президії НААН з розгляду питання: «Фітосанітарний стан агроценозів України: проблеми і шляхи їх вирішення в умовах змін клімату та воєнного стану». У сучасних умовах, під впливом кліматичних змін та військових дій, агроценози зазнають суттєвих трансформацій, що безпосередньо впливає на фітосанітарний стан
сільськогосподарських угідь. Спостерігаються зміни в комплексах шкідливих організмів: зростає чисельність популяцій шкідників, розширюється їх ареал, порушуються процеси саморегуляції агроценозів. З’являються нові економічно значущі фітофаги та фітопатогени, які раніше не мали великого впливу на господарство. Важливою тенденцією є також зменшення кількості екологічно-трофічних груп мікроорганізмів і зміна співвідношення між ними, що призводить до збільшення кількості фітопатогенних видів.
Це явище викликає потребу в посиленому моніторингу, адаптації агротехнологій, розробці нових заходів захисту рослин і підвищеній увазі до інноваційних підходів у сільському господарстві, зокрема стосовно управління фітосанітарним станом та захисту біорізноманіття.
Зважаючи на зміни у фітосанітарному стані, захист рослин набуває особливої важливості, адже він не лише сприяє збереженню врожаю, але й впливає на екологічну безпеку, зокрема в умовах кліматичних змін та воєнних дій. Дослідження, які проводяться науковцями, є основою для розвитку рослинництва України як під час війни, так і в період повоєнного відновлення. Вони відіграють важливу роль у забезпеченні продовольчої безпеки держави та зміцненні позицій України як одного з ключових гарантів продовольчої безпеки світу.