ІНСТИТУТ СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА КАРПАТСЬКОГО РЕГІОНУ
НАЦІОНАЛЬНОЇ АКАДЕМІЇ АГРАРНИХ НАУК УКРАЇНИ
Новини-RSS Офіційний вебсайт
ЗАХІДНИЙ МІЖРЕГІОНАЛЬНИЙ НАУКОВИЙ ЦЕНТР
ІНСТИТУТ СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА КАРПАТСЬКОГО РЕГІОНУ НААН
Стан посівів сільськогосподарських культур та метеорологічна ситуація
у Львівській області на 14.02.2024
Перебіг метеорологічних умов та стан посівів
У період з 8 до 14 лютого продовжував утримуватися високий температурний режим. Середньодобові температури повітря знаходилися в межах 0,7…9,4 °С і на 4,9…13,0 °С перевищували норму (-4,2 °С у І та -3,6 °С ‒ ІІ декадах). Максимальна температура повітря сягала позначки 15,3 °С (12.02), мінімальна не опускалася нижче 0,0 °С (8.02).
Опади випали в кількості 21,8 мм (8‒10.02).
У І декаді лютого середньодобова температура повітря становила 4,7 °С, опадів випало 44,2 мм (340 % декадної норми).
Ґрунт сильно зволожений.
Озимина повільно вегетує (тимчасове відновлення вегетації 3.02). За останні 23 роки найраніше відновлення вегетації спостерігали 25.02 (2008 р.), найпізніше ‒ 14.04 (2013 р.) (зона діяльності інституту). Надалі зберігається затоплення посівів пшениці озимої в понижених місцях рельєфу (сівозміна відділу технологій у рослинництві). Крім того, локально в мікроблюдцях відзначаємо оголення вузла кущіння й кореневої системи рослин. Негативну роль відіграло те, що за надмірних опадів ґрунт (сірий лісовий поверхнево оглеєний) набрав "плинного" стану, за спадання води осідає, виштовхуючи кореневу систему рослин на поверхню. Якщо такі рослини не загинуть від можливих низьких мінусових температур, то в подальшому без догляду вони засохнуть або будуть вегетувати на кінцях вцілілих коренів і повноцінного врожаю не дадуть.
Фітосанітарний стан посівів озимих зернових задовільний. Висока відносна вологість та оптимальні температури сприяють перезимівлі інфекцій основних хвороб озимих культур, що в свою чергу призведе до підвищення ураженості рослин на початку вегетації.
Лабораторним аналізом озимих зернових виявлено інфекційний запас збудників борошнистої роси, септоріозу, ринхоспоріозу. Хворобами уражено від 0,2 до 4,0 % рослин.
Слід відзначити, що через несприятливі для розвитку мишоподібних гризунів погодні умови (коливання температур, відлиги) відбулося затоплення нір шкідників талими водами. Це призвело до намокання, переохолодження та загибелі від 5‒15 % гризунів. Однак водночас на багаторічних травах, деяких посівах озимих зернових нараховано від поодиноких нір до 1–2 заселених колоній мишоподібних гризунів.
І надалі особливе значення має контроль стану посівів, позаяк це дозволить отримати своєчасну інформацію (на час відновлення весняної вегетації) щодо їх стану і застосувати потрібні заходи, тому що можливі різного роду пошкодження та ослаблення рослин від шкодочинних організмів та нетипових умов погоди.
Матеріали підготували:
Наталія Миколаївна Рудавська, завідувач відділу технологій у рослинництві, кандидат сільськогосподарських наук;
Галина Ярославівна Біловус, завідувач лабораторії захисту рослин, кандидат сільськогосподарських наук;
Любов Любомирівна Беген, науковий співробітник відділу технологій у рослинництві.