logoISGKR2

 

        ІНСТИТУТ  СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА КАРПАТСЬКОГО РЕГІОНУ 

            НАЦІОНАЛЬНОЇ АКАДЕМІЇ АГРАРНИХ НАУК УКРАЇНИ      

               Новини-RSS                                                                                                                                                    Офіційний вебсайт 

meta       Youtube  

Стан посівів сільськогосподарських культур та метеорологічна ситуація у Львівській області на 14.02.2024

ЗАХІДНИЙ МІЖРЕГІОНАЛЬНИЙ НАУКОВИЙ ЦЕНТР

ІНСТИТУТ СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА КАРПАТСЬКОГО РЕГІОНУ НААН

Стан посівів сільськогосподарських культур та метеорологічна ситуація

у Львівській області на 14.02.2024

Перебіг метеорологічних умов та стан посівів

У період з 8 до 14 лютого продовжував утримуватися високий температурний режим. Середньодобові температури повітря знаходилися в межах 0,7…9,4 °С і на 4,9…13,0 °С перевищували норму (-4,2 °С у І та -3,6 °С ‒ ІІ декадах). Максимальна температура повітря сягала позначки 15,3 °С (12.02), мінімальна не опускалася нижче 0,0 °С (8.02).

Опади випали в кількості 21,8 мм (8‒10.02).

У І декаді лютого середньодобова температура повітря становила 4,7 °С, опадів випало 44,2 мм (340 % декадної норми).

Ґрунт сильно зволожений.

Озимина повільно вегетує (тимчасове відновлення вегетації 3.02). За останні 23 роки найраніше відновлення вегетації спостерігали 25.02 (2008 р.), найпізніше ‒ 14.04 (2013 р.) (зона діяльності інституту). Надалі зберігається затоплення посівів пшениці озимої в понижених місцях рельєфу (сівозміна відділу технологій у рослинництві). Крім того, локально в мікроблюдцях відзначаємо оголення вузла кущіння й кореневої системи рослин. Негативну роль відіграло те, що за надмірних опадів ґрунт (сірий лісовий поверхнево оглеєний) набрав "плинного" стану, за спадання води осідає, виштовхуючи кореневу систему рослин на поверхню. Якщо такі рослини не загинуть від можливих низьких мінусових температур, то в подальшому без догляду вони засохнуть або будуть вегетувати на кінцях вцілілих коренів і повноцінного врожаю не дадуть.

Фітосанітарний стан посівів озимих зернових задовільний. Висока відносна вологість та оптимальні температури сприяють перезимівлі інфекцій основних хвороб озимих культур, що в свою чергу призведе до підвищення ураженості рослин на початку вегетації.

Лабораторним аналізом озимих зернових виявлено інфекційний запас збудників борошнистої роси, септоріозу, ринхоспоріозу. Хворобами уражено від 0,2 до 4,0 % рослин.

Слід відзначити, що через несприятливі для розвитку мишоподібних гризунів погодні умови (коливання температур, відлиги) відбулося затоплення нір шкідників талими водами. Це призвело до намокання, переохолодження та загибелі від 5‒15 % гризунів. Однак водночас на багаторічних травах, деяких посівах озимих зернових нараховано від поодиноких нір до 1–2 заселених колоній мишоподібних гризунів.

І надалі особливе значення має контроль стану посівів, позаяк це дозволить отримати своєчасну інформацію (на час відновлення весняної вегетації) щодо їх стану і застосувати потрібні заходи, тому що можливі різного роду пошкодження та ослаблення рослин від шкодочинних організмів та нетипових умов погоди.

1 2 3 4

Матеріали підготували:

Наталія Миколаївна Рудавська, завідувач відділу технологій у рослинництві, кандидат сільськогосподарських наук;

Галина Ярославівна Біловус, завідувач лабораторії захисту рослин, кандидат сільськогосподарських наук;

Любов Любомирівна Беген, науковий співробітник відділу технологій у рослинництві.

Інститут сільського господарства Карпатського регіону
Націона́льної акаде́мії агра́рних нау́к України
 вул. Грушевського, 5, с. Оброшине Львівського р-ну Львівської обл., 81115, Україна.
 Тел. +38(032) 239-61-70   Факс +38 (032) 227-97-33   E-mail:  Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.