ІНСТИТУТ СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА КАРПАТСЬКОГО РЕГІОНУ
ЗАХІДНИЙ МІЖРЕГІОНАЛЬНИЙ НАУКОВИЙ ЦЕНТР
ІНСТИТУТ СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА КАРПАТСЬКОГО РЕГІОНУ НААН
Стан посівів сільськогосподарських культур та метеорологічна ситуація
у Львівській області на 09.12.2020 р.
Впродовж періоду з 03 до 09 грудня середньодобова температура повітря коливалася в широких межах: від -3,5 °С до 6,7 °С за норми -0,9 °С. Найтепліший день спостерігали 05.12: середньодобова температура перевищила біологічний мінімум, а максимальна досягала позначки 9,4 °С. Мінімум відзначено 08.12: -4,0 °С.
Опади були відсутні.
Невисокий сніговий покрив, який утворився 28.11 на полях з озиминою, протримався 7 діб і до кінця дня 04.12 повністю зійшов. 05.12 ґрунт відтанув на повну глибину, а вже з 07.12 знову промерзав (від 2 до 7 см 09.12).
Мінімальна температура на глибині залягання вузла кущіння не опускалася нижче -2,4 °С.
Рослини озимих зернових на 09.12 і надалі перебувають у вимушеному зимовому спокої. Ризиків для їх перезимівлі не спостерігаємо. Значне підвищення температур було короткочасним (лише 05.12) і не вплинуло на стан озимини.
Нагадаємо, що критичними температурами в зоні залягання вузла кущіння для ячменю озимого є -12…-14 °С, пшениці озимої ‒ -16…-18 °С (для добре розвинутих рослин). У вузлах кущіння ‒ найвища концентрація вуглеводів. Рослини пізніх строків сівби з неповноцінним розвитком (сходи ‒ 3 листки) ввійшли в зиму слабкими, в них нижча витривалість щодо різного роду зимових стрес-факторів. Велика ймовірність, що і цієї зими регулярними будуть відлиги. Часті коливання температур (від мінусових до плюсових і навпаки),
промерзання ‒ відтавання ґрунту можуть спричинити випирання озимих культур. Промерзлий на 2‒5 см ґрунт піднімається над незамерзлим, що призводить до розривів кореневої системи. Після відтавання вузол кущіння оголюється й може пошкоджуватися.
До інших ризиків на сьогодні можна віднести відсутність опадів та снігового покриву, наслідки яких проявляться пізніше.
Отож моніторинг посівів завжди має стояти на порядку денному, особливо в період відлиг і за різких коливань температур.
Матеріали підготували:
Антін Михайлович Шувар, завідувач відділу рослинництва, кандидат с.-г. наук;
Любов Любомирівна Беген, науковий співробітник відділу рослинництва.