logoISGKR2

 

        ІНСТИТУТ  СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА КАРПАТСЬКОГО РЕГІОНУ 

            НАЦІОНАЛЬНОЇ АКАДЕМІЇ АГРАРНИХ НАУК УКРАЇНИ      

          341106 rss icon     Новини-RSS                                                                                                                                                   Офіційний вебсайт

meta  Youtube  
  • Головна
  • Інфо
  • Стан посівів
  • Стан посівів сільськогосподарських культур та метеорологічна ситуація у Львівській області на 12.03.2025

Стан посівів сільськогосподарських культур та метеорологічна ситуація у Львівській області на 12.03.2025

ЗАХІДНИЙ МІЖРЕГІОНАЛЬНИЙ НАУКОВИЙ ЦЕНТР

ІНСТИТУТ СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА КАРПАТСЬКОГО РЕГІОНУ НААН

 

Стан посівів сільськогосподарських культур та метеорологічна ситуація

у Львівській області на 12.03.2025

  1. Перебіг метеорологічних умов

Аномально високі температури спостерігаємо з другої половини І декади березня. У період з 6 до 12 березня середньодобові температури повітря знаходилися в межах 9,8‒11,8 °С за кліматичних показників -1,7 °С у І та 0,1 °С ‒ ІІ декадах. Максимальну й мінімальну температуру повітря відзначено 8.03 ‒ відповідно 20,1 та 2,8 °С.

Опади за цей період відсутні. Ґрунт добре зволожений (сівозміна відділу технологій у рослинництві).

У І декаді березня середньодобова температура повітря дорівнювала 7,0 °С і на 8,7 °С перевищила норму, опадів випало 1,2 мм (8,0 % від норми).

  1. Стан посівів

Високі середньодобові температури, які встановилися з 6.03, зумовили відновлення весняної вегетації озимих культур. Середньобагаторічна дата для нашої зони ‒ 29.03‒1.04. За раннього її відновлення переважають довгохвильові червоні промені, сприятливі для процесів росту й нагромадження біомаси, ‒ відбувається вегетативний тип розвитку. Рослини мають більше часу для регенерації пошкоджених за зиму тканин, довше затримуються у фазі весняного кущіння, формують потужну вторинну кореневу систему. Слабка сонячна радіація сприяє формуванню кращого стеблестою та закладанню потужних колосів. Раннє відновлення вегетації позитивно впливає на посіви пізніх строків сівби, які увійшли в зиму недостатньо розвиненими (такими, що не розкущилися або недостатньо розкущені). Вони мають можливість завершити процеси росту й розвитку. За пізнього відновлення вегетації (після 1 квітня) переважають короткохвильові сині промені високих енергій, сільськогосподарські культури розвиваються за генеративним типом.

Рослини пшениці озимої сортів Естафета миронівська та Поларкап за сівби 26.09 (сівозміна відділу технологій у рослинництві) є у ІІ етапі органогенезу, ВВСН 22‒24, вони продовжують весняне кущіння.

Відсутність опадів, сонячні дні, вітри понад 5 м/с, які були характерні для цього періоду, зумовлюють швидку втрату ґрунтової вологи, особливо з посівного шару.

Агроформування області розпочали сівбу ранніх зернових.

  1. Рекомендації

Після відновлення вегетації слід провести весняне обстеження посівів, перш за все візуальну оцінку – вирівняність за густотою, фаза розвитку рослин, забарвлення листків, пошкодження шкідниками і хворобами, засміченість бур’янами і на основі цього констатують стан посівів – добрий, задовільний, поганий. На пробних ділянках підраховують кількість рослин та стебел, визначають коефіцієнт кущіння.

За цими показниками дають остаточну оцінку стану кожного поля:

‒ добрий – нормально розкущені (три ‒ п’ять стебел) та добре укорінені посіви з оптимальною і рівномірною густотою (не менше ніж 350‒400 рослин на 1 м2);

‒ задовільний – розкущені перерослі або недостатньо розвинені (початок кущіння ‒ поява третього листка), зріджені на 10‒15 %;

‒ поганий – посіви у фазі двох ‒ трьох листків і сходи, а також пошкоджені та дуже зріджені (на 25 % і більше) незалежно від фази розвитку рослин.

     1 2

В. о. директора інституту                                                   Олег СТАСІВ

Матеріали підготували:

Наталія РУДАВСЬКА, завідувач відділу технологій у рослинництві, кандидат сільськогосподарських наук;

Любов БЕГЕН, науковий співробітник відділу технологій у рослинництві.

Перевірено:

Марія КАХНИЧ

12.03.2025

Інститут сільського господарства Карпатського регіону
Націона́льної акаде́мії агра́рних нау́к України
 вул. Грушевського, 5, с. Оброшине Львівського р-ну Львівської обл., 81115, Україна.
 Тел. +38(032) 239-61-70   Факс +38 (032) 227-97-33   E-mail:  Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.