ІНСТИТУТ СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА КАРПАТСЬКОГО РЕГІОНУ
ЗАХІДНИЙ МІЖРЕГІОНАЛЬНИЙ НАУКОВИЙ ЦЕНТР
ІНСТИТУТ СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА КАРПАТСЬКОГО РЕГІОНУ НААН
Стан посівів сільськогосподарських культур та метеорологічна ситуація
у Львівській області на 05.03.2025
Перебіг метеорологічних умов та стан посівів
Період з 27 лютого до 5 березня характеризувався плюсовими денними та мінусовими нічними температурами. Середньодобові температури повітря знаходилися в межах 1,0‒3,8 °С і на 2,7‒7,1 °С перевищили кліматичні показники (-3,3 °С у ІІІ декаді лютого та -1,7 °С ‒ І декаді березня). Максимальна температура повітря сягала позначки 10,5 °С, на поверхні ґрунту 15,0 °С (27.02), мінімальну відзначено цієї ж доби, вона не опускалася нижче ніж -1,9 °С.
Опади за цей період випали в кількості 6,8 мм. Ґрунт талий, сильно зволожений (сівозміна відділу технологій у рослинництві).
У ІІІ декаді лютого середньодобова температура повітря дорівнювала 0,8 °С і на 4,1 °С перевищила норму, за місяць вона становила -1,7 °С за норми
-3,7 °С, опадів випало відповідно 5,8 мм (38,7 % від норми) та 9,4 мм (21,9 %).
Значне підвищення денних температур на поверхні ґрунту спричинило швидке й повне його відтавання. Однак мінусові нічні температури стримували активну вегетацію озимих культур. Строки відновлення вегетації збігаються з датою переходу середньодобової температури через 3‒5 °С і відростанням нової тканини на 1 см.
Після відновлення вегетації озимі зернові до початку виходу в трубку продовжать весняне кущіння. За цей час рослини, як правило, сформують 1‒3 бічні пагони. На енергію кущіння значно впливає забезпечення вологою й поживними речовинами. Відсутність або недостатня кількість продуктивної вологи в верхньому шарі ґрунту, де знаходиться вузол кущіння, різко знижує утворення бічних пагонів й може навіть призупинити його. Цьогоріч у лютому випала найменша кількість опадів за останні 25 років. Їх дефіцит у подальшому може негативно вплинути також на якість проведення весняно-польових робіт, зокрема сівби ярих культур. Ефективність використання вологозапасів залежить від початку весняних обробітків, до яких приступають з настанням стиглості ґрунту. Нестача вологи може призвести до того, що вона стане лімітуючим фактором у формуванні майбутнього врожаю.
В. о. директора інституту Олег СТАСІВ
Матеріали підготували:
Наталія РУДАВСЬКА, завідувач відділу технологій у рослинництві, кандидат сільськогосподарських наук;
Любов БЕГЕН, науковий співробітник відділу технологій у рослинництві.
Перевірено:
Марія КАХНИЧ
05.03.2025