logoISGKR2

 

        ІНСТИТУТ  СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА КАРПАТСЬКОГО РЕГІОНУ 

            НАЦІОНАЛЬНОЇ АКАДЕМІЇ АГРАРНИХ НАУК УКРАЇНИ      

               Новини-RSS                                                                                                                                                    Офіційний вебсайт 

meta       Youtube  

Стан посівів сільськогосподарських культур та метеорологічна ситуація у Львівській області на 15.05.2024

ЗАХІДНИЙ МІЖРЕГІОНАЛЬНИЙ НАУКОВИЙ ЦЕНТР

ІНСТИТУТ СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА КАРПАТСЬКОГО РЕГІОНУ НААН

Стан посівів сільськогосподарських культур та метеорологічна ситуація 

у Львівській області на 15.05.2024

  1. Перебіг метеорологічних умов

З 9 до 15 травня продовжувала утримуватися суха погода. У перші дві доби періоду середньодобові температури повітря перевищували кліматичний показник на 1,1‒2,5 °С, в решту діб були нижчими на 0,3‒3,3 °С і знаходилися в межах 10,1‒14,0 °С. Максимальна температура повітря дорівнювала 21,3 °С (10.05), мінімальна ‒ 2,4 °С (13.04).

11.05 випали незначні дощі ‒ 0,5 мм.

У І декаді травня середньодобова температура повітря становила 15,5 °С за норми 11,5 °С, опадів випало 1,8 мм за норми 24 мм (7,5 % від декадної норми).

Запаси продуктивної вологи ґрунту під посівами сої на 13.05 є високими та мають такі показники (сівозміна відділу технологій у рослинництві, ґрунт сірий лісовий поверхнево оглеєний): у горизонті 0‒20 см ‒ 41,1 мм, 0‒40 см ‒ 92,9 мм, 0‒100 см ‒ 252,8 мм.

  1. Стан посівів

На 14.05 рослини пшениці озимої за сівби 2.10 (сівозміна відділу технологій у рослинництві) закінчують стеблування та починають колосіння: сорт Естафета миронівська ‒ початок колосіння (VІІІ етап органогенезу, 55 ВВСН), сорт Поларкап ‒ ріст останнього міжвузля (VІІ етап органогенезу, 45 ВВСН). Овес сорту Ант за сівби 11.04 є у фазі кущіння (ІІІ етап органогенезу, 21 ВВСН). Соя сортів Титан і Моцарт за сівби 30.04 ‒ у фазі сходів (І етап органогенезу, 11 ВВСН).

Нестача опадів, що спостерігаємо з ІІІ декади квітня, зумовила дефіцит продуктивної вологи в посівному шарі ґрунту, запаси якої є низькими або недостатніми, на супіщаних відмінах ґрунтів ‒ критичними. І декада травня й перша п’ятиденка ІІ декади практично є сухими. Сильні вітри ще більше підсушують поверхневий шар ґрунту. Одним із заходів за недостатніх запасів вологи ґрунту є коткування після сівби, що дає можливість ущільнити поверхневий шар і забезпечити насіння більшою кількістю вологи внаслідок притоку з глибших горизонтів, зменшити її випаровування, що підвищить польову схожість. За пересихання верхнього шару слід заробляти насіння на глибину 5‒8 см.

В умовах поточного року ефективним у технологіях вирощування зернових буде використання рістстимуляторів, водорозчинних комплексних добрив, збалансованих макро- та мікроелементами на хелатній основі, які підвищують толерантність рослин до стрес-факторів, що виникають внаслідок дії несприятливих погодних умов, хвороб тощо.

Агроформування області (всі категорії господарств) завершили сівбу ранніх та продовжують висівання пізніх сільськогосподарських культур. На 15.05 посіяно кукурудзи 31,5 тис. га (39,6 %), гречки ‒ 0,647 тис. га (15,8 %), соняшнику ‒ 8,2 тис. га (30,7 %), сої ‒ 67,1 тис. га (47,6 %), посаджено картоплі 89,2 тис. га (90,2 %). 

  1. Фітосанітарний стан озимих та ярих зернових

Актуальною залишається вчасно проведена боротьба з хворобами та бур’янами на посівах зернових культур.

Під час обстеження посівів озимих виявлено розвиток таких хвороб, як септоріоз, ринхоспоріоз, борошниста роса, піренофороз. Ними охоплено 1‒18 % рослин.

Результати обстеження посівів свідчать, що розвиток борошнистої роси в агроценозах зернових культур може призвести до масового спалаху хвороби, особливо в перерослих, загущених, підживлених високими дозами азотних добрив посівах. За сприятливих погодних умов прогнозується активний її розвиток, тому існує потреба застосування фунгіцидних обробок.

Отже, важливо застосовувати проти цих листкових хвороб фунгіциди, які рекомендовані та входять до “Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні”. 

Після огляду посівів ярих зернових культур на основі видового складу бур’янів та з урахуванням фази розвитку культури слід застосовувати один (або суміш) з рекомендованих гербіцидів, що входять до “Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні”. 

Під час застосування пестицидів потрібно дотримуватися правил техніки безпеки та рекомендацій щодо певного препарату (норма витрати, температура внесення, фаза культури і бур’янів, стресовий стан посівів (посуха, надмірно зволожений ґрунт, пошкодження приморозками, шкідниками, хворобами)).

 На зображенні може бути: трава

Матеріали підготували:

Наталія Миколаївна Рудавська, завідувач відділу технологій у рослинництві, кандидат сільськогосподарських наук;

Галина Ярославівна Біловус, завідувач лабораторії захисту рослин, кандидат сільськогосподарських наук;

Любов Любомирівна Беген, науковий співробітник відділу технологій у рослинництві.

Інститут сільського господарства Карпатського регіону
Націона́льної акаде́мії агра́рних нау́к України
 вул. Грушевського, 5, с. Оброшине Львівського р-ну Львівської обл., 81115, Україна.
 Тел. +38(032) 239-61-70   Факс +38 (032) 227-97-33   E-mail:  Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.