ІНСТИТУТ СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА КАРПАТСЬКОГО РЕГІОНУ
НАЦІОНАЛЬНОЇ АКАДЕМІЇ АГРАРНИХ НАУК УКРАЇНИ
Новини-RSS Офіційний вебсайт
ЗАХІДНИЙ МІЖРЕГІОНАЛЬНИЙ НАУКОВИЙ ЦЕНТР
ІНСТИТУТ СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА КАРПАТСЬКОГО РЕГІОНУ НААН
Стан посівів сільськогосподарських культур та метеорологічна ситуація
у Львівській області на 13.03.2024
З 7 до 13 березня спостерігали похолодання порівняно з минулим періодом, однак середньодобові температури повітря перевищували кліматичні показники (-1,7 °С у І та 0,1 °С ‒ ІІ декадах). Вони знаходилися в межах 0,9‒6,5 °С, що на 2,6‒8,2 °С вище від норми. Максимальна температура повітря дорівнювала 13,5 °С (10.03), мінімальна ‒ -3,1 °С (9.03), строкова температура на глибині ґрунту 5 і 10 см ‒ 5,5 °С (12.03).
Опади в вигляді дощу й мокрого снігу випали в кількості 6,2 мм. Ґрунт (сірий лісовий поверхнево оглеєний) залишається сильно зволоженим, 8‒9.03 відзначили його промерзання на глибину 1‒3 см.
У І декаді березня середньодобова температура повітря дорівнювала 5,0 °С, опадів випало 11,7 мм (78 % від норми).
Зниження температур нижче від біологічного мінімуму сповільнило ростові процеси. Рослини пшениці озимої сорту Естафета миронівська за сівби 2.10 (сівозміна відділу технологій у рослинництві) й надалі залишаються в фазі 22‒25 ВВСН, або в ІІІ етапі органогенезу, довжина конуса росту становить 1,1‒1,2 мм.
При обстеженні посівів озимих зернових культур на листках нижнього, а подекуди й середнього ярусу виявлено розвиток септоріозу, ринхоспоріозу. Слід зазначити, що хворобами уражено 2,5−5,0 % рослин.
Надзвичайно актуальним залишається повсякденний моніторинг за фітосанітарним станом для недопущення запізнення з обробкою фунгіцидами.
Потрібно постійно проводити обстеження посівів озимих зернових на наявність мишоподібних гризунів навесні. На обстежених полях їх кількість була менша від ЕПШ і становила 1‒2 колонії на 1 га. За ЕПШ 3‒5 колоній на 1 га мишоподібних гризунів слід продовжити боротьбу з ними.
При застосуванні пестицидів потрібно дотримуватися правил техніки безпеки та рекомендацій щодо певного препарату (норма витрати, температура внесення, фаза культури і бур’янів, стресовий стан посівів (посуха, надмірно зволожений ґрунт, пошкодження приморозками, шкідниками, хворобами)).
Матеріали підготували:
Наталія Миколаївна Рудавська, завідувач відділу технологій у рослинництві, кандидат сільськогосподарських наук;
Галина Ярославівна Біловус, завідувач лабораторії захисту рослин, кандидат сільськогосподарських наук;
Любов Любомирівна Беген, науковий співробітник відділу технологій у рослинництві.