logoISGKR2

 

        ІНСТИТУТ  СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА КАРПАТСЬКОГО РЕГІОНУ 

            НАЦІОНАЛЬНОЇ АКАДЕМІЇ АГРАРНИХ НАУК УКРАЇНИ      

               Новини-RSS                                                                                                                                                    Офіційний вебсайт 

meta       Youtube  

Стан посівів сільськогосподарських культур та метеорологічна ситуація у Львівській області на 06.03.2024

ЗАХІДНИЙ МІЖРЕГІОНАЛЬНИЙ НАУКОВИЙ ЦЕНТР

ІНСТИТУТ СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА КАРПАТСЬКОГО РЕГІОНУ НААН

Стан посівів сільськогосподарських культур та метеорологічна ситуація

у Львівській області на 06.03.2024

  1. Перебіг метеорологічних умов

У період з 29 лютого до 6 березня й надалі утримувалася аномально тепла з невеликими опадами погода. Середньодобові температури повітря знаходилися в межах 5,8…9,7 °С і на 7,5‒13,0 °С перевищували кліматичні показники (-3,3 °С у ІІІ декаді лютого й -1,7 °С ‒ І декаді березня). Максимальна температура повітря сягала позначки 17,1 °С (29.02), мінімальна ‒ 3,6 °С (5.03).

Дощі випали в кількості 4,8 мм. Ґрунт (сірий лісовий поверхнево оглеєний) залишається сильно зволоженим (на 05.03).

У ІІІ декаді лютого середньодобова температура повітря дорівнювала 8,7 °С за норми -3,3 °С, за місяць вона становила 6,0 °С за норми -3,7 °С, опадів випало відповідно 1,4 мм (9 % від норми) та 50,8 мм (118 %).

  1. Стан посівів

Рослини пшениці озимої сорту Естафета миронівська за сівби 2.10 (сівозміна відділу технологій у рослинництві) продовжують кущіння, утворюють листковий апарат, наростає їх вегетативна маса, інтенсивно формуються вторинні корені, від яких значною мірою залежить майбутній урожай. Вони є в фазі 22‒25 ВВСН, або в ІІІ етапі органогенезу, довжина конуса росту становить 1,0 мм. За раннього відновлення вегетації рослини довше затримуються на ІІІ етапі, що сприяє формуванню довгого колосового стержня, а отже, більшої кількості колосків у колосі.

Залежно від типу ґрунту слід розпочати або продовжувати весняно-польові роботи: підживлення озимих, передпосівний обробіток ґрунту, внесення основного удобрення під ранні ярі культури та їх сівбу, зокрема пшениці, ячменю, вівса.

  1. Фітосанітарний стан озимих культур

Враховуючи слабку біологічну конкуренцію посівів пшениці озимої, сприятливі умови для росту та розвитку сегетальної рослинності, нинішньої весни ймовірна поява багатьох видів бур'янів за відносно короткий проміжок часу. Рекомендовано внесення гербіцидів за появи максимальної кількості сегеталів для ліквідації їх шляхом однократного застосування препаратів. Критерієм доцільності внесення гербіцидів є економічний поріг шкодочинності (ЕПШ). На зернових цей показник вимірюють співвідношенням бур’янів та культурних рослин на обліковій площі, що становить 5 %.

Під час весняного огляду посівів зернових культур на основі видового складу сегеталів та з врахуванням фази розвитку культури і температури, за якої можна застосувати, слід використати один (або суміш) з рекомендованих гербіцидів, занесених до “Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні”. Перевагу потрібно надавати препаратам з відносно широким спектром дії, а також тим, які ефективно працюють за низьких температур повітря (вище +5 °С). За результатами наших досліджень за наявності перерослих бур’янів на посівах пшениці озимої ефективною є обробка посівів гербіцидом гроділ Максі 375 OD, о.д. – 0,09–0,11 л/га.

Обстеженнями на посівах зернових, насамперед сильно загущених, на листках нижнього, а подекуди і середнього ярусу виявлено розвиток септоріозу, ринхоспоріозу. Слід зазначити, що хворобами уражено 25 % рослин. Надалі у разі сприятливих умов відсоток ураження може значно збільшитися. Відтак надзвичайно актуальним буде повсякденний моніторинг за фітосанітарним станом для недопущення запізнення з обробкою фунгіцидами. Боротьбу з цими хворобами треба починати якомога раніше, щоб призупинити їх розвиток, який, за нашими прогнозами, переважатиме показники минулих років. Отже, важливо буде використати фунгіциди проти листкових хвороб, які можна застосовувати вже за температури 5–8 °С, такі як тілт Турбо 575 ЕС, к.е. та інші рекомендовані препарати, що входять до “Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні”.

Під час обробки посівів зернових культур фунгіцидами слід враховувати фітосанітарний стан кожного поля, а зокрема ступінь ураження рослин певним збудником, та дотримуватися правил техніки безпеки при роботі з отрутохімікатами. Обробку фунгіцидами потрібно виконувати згідно з рекомендаціями до певного препарату.

Слід постійно проводити обстеження посівів озимих зернових на наявність мишоподібних гризунів навесні: за ЕПШ (3‒5 колоній на 1 га) продовжують боротьбу з ними.

На обстежуваних полях кількість мишоподібних гризунів була менша від ЕПШ і становила 1‒2 колонії на 1 га.

При використанні пестицидів потрібно дотримуватися правил техніки безпеки та рекомендацій щодо певного препарату (норма витрати, температура внесення, фаза культури і бур’янів, стресовий стан посівів (посуха, надмірно зволожений ґрунт, пошкодження приморозками, шкідниками, хворобами)).

1 2 3

Матеріали підготували:

Наталія Миколаївна Рудавська, завідувач відділу технологій у рослинництві, кандидат сільськогосподарських наук;

Галина Ярославівна Біловус, завідувач лабораторії захисту рослин, кандидат сільськогосподарських наук;

Любов Любомирівна Беген, науковий співробітник відділу технологій у рослинництві.

Інститут сільського господарства Карпатського регіону
Націона́льної акаде́мії агра́рних нау́к України
 вул. Грушевського, 5, с. Оброшине Львівського р-ну Львівської обл., 81115, Україна.
 Тел. +38(032) 239-61-70   Факс +38 (032) 227-97-33   E-mail:  Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.