ІНСТИТУТ СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА КАРПАТСЬКОГО РЕГІОНУ
ЗАХІДНИЙ МІЖРЕГІОНАЛЬНИЙ НАУКОВИЙ ЦЕНТР
ІНСТИТУТ СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА КАРПАТСЬКОГО РЕГІОНУ НААН
Стан посівів сільськогосподарських культур та метеорологічна ситуація
у Львівській області на 31.01.2024
Перебіг метеорологічних умов та стан посівів
Період з 25 до 31 січня характеризувався підвищеним температурним режимом і випаданням значних опадів. Середньодобові температури повітря знаходилися в межах -0,1…3,4 °С і на 4,2…7,7 °С перевищували кліматичний показник (-4,3 °С). Максимальна температура повітря дорівнювала 4,8 °С (25.01), мінімальна ‒ -2,8 °С, мінімальна на глибині залягання вузла кущіння ‒ -1,0 °С (30.01).
Опади випали в кількості 16,7 мм (119 % декадної норми).
Сніговий покрив на полях з озиминою повністю зійшов 26.01. Промерзання ґрунту на глибину 3‒4 см відзначали в нічні та ранкові години доби.
Першу половину зими озимі зернові культури пройшли успішно. 25.01 відібрано рослини пшениці озимої сорту Естафета миронівська за сівби 2.10 (сівозміна відділу технологій у рослинництві) для відрощування, яке проводили меристематичним методом протягом 24 год за температури 22 °С. Життєздатними вважають рослини, в яких внаслідок приросту меристеми з’явилися паростки довжиною понад 0,3 см. До числа ослаблених належать рослини з приростом менше ніж 0,3 см, загиблі відростання не дають.
За результатами відрощування проб загибелі рослин немає, всі рослини мають добру життєздатність, приріст меристеми становить 1,7‒3,2 см.
Середня висота рослин ‒ 12,0 см, вона зменшилася порівняно з осіннім обстеженням на 4,3‒4,9 см внаслідок відмирання верхньої частини листків через дуже низькі температури на поверхні снігу (-24…-20 °С), оскільки рослини не були повністю покриті снігом; кількість вторинних коренів ‒ 3,5 шт./рослину, коефіцієнт кущіння ‒ 2,4.
Спостерігаємо чергову відлигу. Такі температурні стреси виснажують озимі культури й призводять до інших негативних явищ, зокрема сприяють розвитку шкідників та хвороб. Тому й надалі важливим є постійний контроль за станом озимини, особливу увагу слід звернути на посіви ранніх та надто пізніх строків сівби.
Матеріали підготували:
Наталія Миколаївна Рудавська, завідувач відділу технологій у рослинництві, кандидат с.-г. наук;
Любов Любомирівна Беген, науковий співробітник відділу технологій у рослинництві.