ІНСТИТУТ СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА КАРПАТСЬКОГО РЕГІОНУ
НАЦІОНАЛЬНОЇ АКАДЕМІЇ АГРАРНИХ НАУК УКРАЇНИ
Новини-RSS Офіційний вебсайт
ЗАХІДНИЙ МІЖРЕГІОНАЛЬНИЙ НАУКОВИЙ ЦЕНТР
ІНСТИТУТ СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА КАРПАТСЬКОГО РЕГІОНУ НААН
Стан посівів сільськогосподарських культур та метеорологічна ситуація
у Львівській області на 17.01.2024
Перебіг метеорологічних умов та стан посівів
У період з 11 до 17 січня спостерігали поступове підвищення середньодобових температур повітря, які коливалися в межах -5,6…-0,9 °С за кліматичного показника -5,2 °С. Максимальна температура повітря дорівнювала 2,4 °С (15.01), мінімальна ‒ -10,0 °С, на глибині вузла кущіння -3,0 °С (11.01).
Сніжило в більшості діб періоду, опадів випало 7,4 мм. На 16.01 висота снігу на полі з пшеницею озимою (сівозміна відділу технологій у рослинництві) становила 6‒8 см, промерзання ґрунту ‒ 5‒7 см, строкова температура на глибині залягання вузла кущіння ‒ -0,7 °С.
Озимі культури й надалі перебувають у вимушеному зимовому спокої. Дуже низькі температури в попередньому періоді, недостатньої висоти сніговий покрив, сильні вітри призвели до відмирання верхньої частини надземної маси рослин пшениці озимої, яка не була покрита снігом. Оскільки критичних температур вимерзання не відзначено, то цей фактор не несе загроз для озимини. Однак слід звернути увагу на посіви озимих зернових (особливо пізніх строків сівби) при відборі зразків рослин (монолітів) 25.01 на полях з нерівним рельєфом, де спостерігали видування снігового покриву. У випадку, коли на поверхні було зафіксовано температури нижче ніж -20…-24 °С, мінімальна температура на глибині вузла кущіння могла наближатися до критичної.
Отож за нестійких погодних умов, які спостерігаємо, постійний моніторинг за станом озимих зернових має бути на порядку денному впродовж усієї перезимівлі.
Матеріали підготували:
Наталія Миколаївна Рудавська, завідувач відділу технологій у рослинництві, кандидат с.-г. наук;
Любов Любомирівна Беген, науковий співробітник відділу технологій у рослинництві.