logoISGKR2

 

        ІНСТИТУТ  СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА КАРПАТСЬКОГО РЕГІОНУ 

            НАЦІОНАЛЬНОЇ АКАДЕМІЇ АГРАРНИХ НАУК УКРАЇНИ      

               Новини-RSS                                                                                                                                                    Офіційний вебсайт 

meta       Youtube  

Стан посівів сільськогосподарських культур та метеорологічна ситуація у Львівській області на 10.01.2024

ЗАХІДНИЙ МІЖРЕГІОНАЛЬНИЙ НАУКОВИЙ ЦЕНТР

ІНСТИТУТ СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА КАРПАТСЬКОГО РЕГІОНУ НААН

Стан посівів сільськогосподарських культур та метеорологічна ситуація 

у Львівській області на 10.01.2024

Перебіг метеорологічних умов та стан посівів

Період з 4 до 10 січня характеризувався кардинальною зміною теплої, дощової погоди на морозну. У перші три доби середньодобові температури повітря коливалися в межах 0,5…6,1 °С і на 4,9…10,5 °С перевищували норму (-4,4 °С). Зниження температур відбулося з 7 січня, й вони знаходилися в діапазоні -11,2…-4,8 °С та на 0,4…6,8 °С були нижчими за кліматичний показник. Максимальна температура повітря дорівнювала 8,0 °С (4.01), мінімальна ‒ -19,5 °С, на поверхні снігу -24,0 °С, на глибині вузла кущіння        -8,1 °С (9.01).

Опади в вигляді дощу та снігу випали в кількості 15,9 мм. Сніговий покрив утворився 7.01 на талому ґрунті, який поступово промерзав із зниженням температури. Висота снігу на полі з пшеницею озимою (сівозміна відділу технологій у рослинництві) на 9.01 становила 2‒10 см, промерзання ґрунту ‒ від 4 до 10 см залежно від висоти снігу. Локально спостерігаємо висячу льодову кірку товщиною 4‒5 мм.

Озимі зернові культури з 5.01 перебувають у вимушеному зимовому спокої, повторно пройшовши ІІ фазу загартування, яка відбувається за зміни температур від плюсових до -2…-5 °С і продовжується вже в замерзлих рослинах. Для проходження цієї фази достатньо декілька діб. 

За цей період температури на глибині залягання вузла кущіння були вищими за критичні (-12…-20 °С залежно від культури). Але ці значення приблизні, бо їх розрахунок залежить від середньої мінімальної температури на глибині вузла кущіння за певний період (від дати переходу її через 0 °С до дати визначення критичної температури). 

Значні низькі температури, особливо нічні, продовжують утримуватися. Це може бути певним ризиком для рослин озимих. До цього слід додати невисокий сніговий покрив. Однак до загибелі озимини можуть призвести довготривалі сильні морози. Пошкодження й загибель озимих посівів від вимерзання відбувається в тих випадках, коли протягом трьох декад сніговий покрив не досягає оптимальної висоти за певних температурних умов (наприклад, за температури повітря -10 °С висота снігу має становити не менше 7 см, -15 °С ‒ 14 см, -20 °С ‒ 20 см). 

Нестійкі погодні умови, такі як почергові зміни температур з мінусових на плюсові й навпаки, сходження та утворення снігового покриву, локальне залягання льодової кірки, знижують зимостійкість, зокрема морозостійкість озимини. Тому контроль за її перезимівлею має залишатися на порядку денному.

1 2

Матеріали підготували:

Наталія Миколаївна Рудавська, завідувач відділу технологій у рослинництві, кандидат с.-г. наук;

Любов Любомирівна Беген, науковий співробітник відділу технологій у рослинництві.

Інститут сільського господарства Карпатського регіону
Націона́льної акаде́мії агра́рних нау́к України
 вул. Грушевського, 5, с. Оброшине Львівського р-ну Львівської обл., 81115, Україна.
 Тел. +38(032) 239-61-70   Факс +38 (032) 227-97-33   E-mail:  Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.