logoISGKR2

 

        ІНСТИТУТ  СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА КАРПАТСЬКОГО РЕГІОНУ 

            НАЦІОНАЛЬНОЇ АКАДЕМІЇ АГРАРНИХ НАУК УКРАЇНИ      

               Новини-RSS                                                                                                                                                    Офіційний вебсайт 

meta       Youtube  

Стан посівів сільськогосподарських культур та метеорологічна ситуація у Львівській області на 16.03.2022 р.

ЗАХІДНИЙ МІЖРЕГІОНАЛЬНИЙ НАУКОВИЙ ЦЕНТР

ІНСТИТУТ СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА КАРПАТСЬКОГО РЕГІОНУ НААН

 

Стан посівів сільськогосподарських культур та метеорологічна ситуація

у Львівській області на 16.03.2022 р.

  1. Перебіг метеорологічних умов

Впродовж 10‒16 березня утримувалася суха погода з домінуванням мінусових середньодобових температур повітря, за винятком 15.03, коли температура набула плюсових значень. Отож середньодобові температури повітря знаходилися в межах -4,0…7,7 °С за норми -1,7 °С у І та -0,1 °С у ІІ декадах березня. Максимальна температура повітря дорівнювала 12,9 °С (15.03), мінімальна ‒ -10,5 °С (11.03).

Опади за цей період були відсутні.

Спостерігали промерзання ґрунту вночі та вранці до 1‒6 см, окрім 16.03. Середньодобова температура в І декаді березня становила -0,8 °С та перевищувала кліматичний показник на 0,9 °С; опадів випало 2,7 мм (18 % від норми).

  1. Стан посівів

Якщо надалі буде утримуватися погода з температурами, вищими за біологічний мінімум (5 °С), то озимина відновить вегетацію. Озимі, посіяні в строки, пізніші за оптимальні, не мають достатнього фазового розвитку. Вони не розкущені та не сформували вторинної кореневої системи. Раннє відновлення вегетації (до 27.03‒1.04) сприяло б весняному кущінню та утворенню вузлових коренів. За умов пізньої весни (після 1 квітня) стратегія росту й розвитку рослин пшениці озимої буде спрямована на виживання. Навіть за оптимального та високого рівня мінерального живлення такі рослини не сформують вузла кущіння та вторинних коренів.

Іншим викликом може бути нестача вологи в ґрунті: в лютому та І декаді березня спостерігали дефіцит опадів: відповідно 25,3 мм за норми 43 мм та 2,7 мм за норми 15 мм. Майже одночасно із переходом середньодобових температур повітря через +5 °С ґрунт набуває м'якопластичного стану, а через декілька діб прогрівається до температури 5 °С і вище, тобто настає час проведення весняно-польових робіт (закриття вологи та початок сівби ранніх зернових культур). Відомо, що в останні роки скорочується період між настанням фізичної стиглості ґрунту та оптимальними строками сівби ранніх ярих культур. Попри поки що достатній рівень продуктивної вологи ґрунту, це не знімає такого елементу технології, як збереження його вологозапасів навесні у системі обробітку.

16 02 2022

Матеріали підготували:

Наталія Миколаївна Рудавська, завідувач відділу технологій у рослинництві, кандидат с.-г. наук;

Любов Любомирівна Беген, науковий співробітник відділу технологій у рослинництві.

Інститут сільського господарства Карпатського регіону
Націона́льної акаде́мії агра́рних нау́к України
 вул. Грушевського, 5, с. Оброшине Львівського р-ну Львівської обл., 81115, Україна.
 Тел. +38(032) 239-61-70   Факс +38 (032) 227-97-33   E-mail:  Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.