logoISGKR

 

        Інститут сільського господарства Карпатського регіону

             Національної академії аграрних наук України     

               Новини-RSS                                                                                                                                                    Офіційний вебсайт 

Facebook       Youtube  

Стан посівів сільськогосподарських культур та метеорологічна ситуація у Львівській області на 21.04.2021 р.

ЗАХІДНИЙ МІЖРЕГІОНАЛЬНИЙ НАУКОВИЙ ЦЕНТР

ІНСТИТУТ СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА КАРПАТСЬКОГО РЕГІОНУ НААН

Стан посівів сільськогосподарських культур та метеорологічна ситуація 

у Львівській області на 21.04.2021 р.

  1. Перебіг метеорологічних умов 

Період з 15 до 21 квітня характеризувався значними коливаннями температурного режиму й поступовим наростанням тепла. Середньодобові температури повітря коливалися в межах 1,6‒9,5 °С за норми 7,0 °С. Максимальна температура повітря дорівнювала 13,3 °С (20.04), мінімальна ‒ 0,3 °С (15.04).

Опади в вигляді мокрого снігу та дощу випали в кількості 12,6 мм.

Запаси продуктивної вологи ґрунту є високими в усіх його горизонтах.

Запаси продуктивної вологи (сівозміна лабораторії рослинництва) станом на 19.04 (ґрунт сірий лісовий поверхнево оглеєний)

Культура

Горизонт ґрунту, см

Продуктивна волога, мм

Пшениця озима – перехід від кущіння до виходу в трубку

0‒20

53,8

 

0‒40

109,5

 

0‒100

270,5

  1. Стан посівів

З підвищенням середньодобових температур понад 5 °С (з 18.04) активізувалися ростові процеси в озимих культур. Пшениця озима сортів Естафета миронівська, Довіра одеська, Ахім за сівби 29 вересня є в IV та за сівби 3 і 20 жовтня ‒ ІІІ етапі органогенезу (станом на 20.04), що відповідає фенофазам переходу від кущіння до виходу в трубку та кущінню.

Овес сорту Артур за сівби 13.04 є в І етапі органогенезу ‒ проростання насіння.

У IV етапі рослини пшениці озимої переходять від вегетативного до генеративного періоду розвитку; на сегментах конуса росту закладаються колоскові горбики. Тому в цей період особливо важливо забезпечити рослини елементами мінерального живлення.

  1. Рекомендації 

У ІV‒V етапах органогенезу радимо провести друге підживлення озимих культур, тому що це критичний період щодо забезпечення азотом: відбувається закладання елементів продуктивності колосу. Доза добрив – N60-80 (сорти інтенсивного типу), N30-45 (сорти напівінтенсивного типу). Уточнення дози слід провести за даними тканинної діагностики, що дозволить більш економно використати азотні добрива. Форми добрив: аміачна селітра, КАС і карбамід у сухому вигляді.
  1. Фітосанітарний стан посівів озимих зернових на 20.04.2021

Згідно з результатами наших обстежень слід зазначити, що посіви озимих зернових станом на 20.04.2021 р. залежно від сорту уражені  септоріозом листя − 3,5−6,5 %. 

При обстеженнях на посівах зернових, насамперед, на сильно загущених, ураження септоріозом становить більше 9,0 %. Надалі у разі сприятливих умов відсоток уражених рослин може значно збільшитися. 

Отже, важливо використати фунгіциди проти листкових хвороб, які можна застосовувати вже за температури +5–8 °С, зокрема: корвізар М, к.е. (0,4−0,8 л/га), тілт Турбо 575 ЕС, к.е. (0,8−1,0 л/га) та інші із рекомендованих препаратів, що входять до “Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні”.

При обробці посівів озимих зернових культур фунгіцидами слід враховувати фітосанітарний стан кожного поля, а зокрема ступінь ураження рослин певним збудником, та дотримуватися техніки безпеки при роботі з отрутохімікатами. Слід відзначити, що обробку фунгіцидами потрібно проводити згідно з рекомендаціями до певного препарату.

На основі видового складу бур’янів при весняному огляді посівів  озимих зернових та з урахуванням фази розвитку культури та температури, за якої можна застосувати, слід використати один (або суміш) з рекомендованих гербіцидів, що входять до “Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні”.

За результатами наших досліджень, за наявності перерослих бур’янів ефективною є обробка посівів пшениці озимої гербіцидом гроділ Максі 375 OD, о.д.  (0,09–0,11 л/га).

При застосуванні пестицидів потрібно дотримуватися правил техніки безпеки та рекомендацій щодо певного препарату (норма витрати, температура внесення, фаза культури, фаза бур’янів, стресовий стан посівів (посуха, надмірно зволожений ґрунт, пошкодження приморозками, шкідниками, хворобами)).Матеріали підготували:

Антін Михайлович Шувар, старший науковий співробітник відділу технологій у рослинництві, кандидат с.-г. наук;

Галина Ярославівна Біловус, старший науковий співробітник лабораторії захисту рослин, кандидат с.-г. наук;

Любов Любомирівна Беген, науковий співробітник відділу технологій у рослинництві.

Інститут сільського господарства Карпатського регіону
Націона́льної акаде́мії агра́рних нау́к України
 вул. Грушевського, 5, с. Оброшине Пустомитівського р-ну Львівської обл., 81115, Україна.
 Тел. +38(032) 239-61-70   Факс +38 (032) 227-97-33   E-mail:  Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.