logoISGKR

 

        ІНСТИТУТ  СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА КАРПАТСЬКОГО РЕГІОНУ 

            НАЦІОНАЛЬНОЇ АКАДЕМІЇ АГРАРНИХ НАУК УКРАЇНИ      

               Новини-RSS                                                                                                                                                    Офіційний вебсайт 

Facebook       Youtube  

Стан посівів сільськогосподарських культур та метеорологічна ситуація у Львівській області на 28.04.2021 р.

ЗАХІДНИЙ МІЖРЕГІОНАЛЬНИЙ НАУКОВИЙ ЦЕНТР

ІНСТИТУТ СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА КАРПАТСЬКОГО РЕГІОНУ НААН

Стан посівів сільськогосподарських культур та метеорологічна ситуація 

у Львівській області на 28.04.2021 р.

  1. Перебіг метеорологічних умов 

У період з 22 до 28 квітня утримувалася холодна погода. Середньодобові температури повітря коливалися в межах 4,0‒7,5 °С і були на 1,5‒5,0 °С нижчими за норму (9,0 °С). Максимальна температура повітря дорівнювала 13,4 °С (22.04), мінімальна ‒ -1,0 °С (26.04).

Опади випадали майже щоденно в невеликій кількості і становили суму 6,9 мм.

У ІІ декаді квітня середня температура повітря дорівнювала 6,7 °С за середньобагаторічного показника 7,0 °С, опади випали в кількості 24,5 мм за норми 16 мм.

  1. Стан посівів

На 27.04 пшениця озима сортів Естафета миронівська, Довіра одеська, Ахім за сівби 29 вересня та 3 жовтня є в V етапі (вихід у трубку), за сівби 20 жовтня ‒ ІV етапі органогенезу (перехід від кущіння до виходу в трубку).

Овес сорту Артур за сівби 13.04 та пшениця яра за сівби 21.04 є в І етапі органогенезу ‒ відповідно проростання та набухання насіння.

Дефіцит тепла (середньодобові температури повітря нижчі або на рівні біологічного мінімуму, заморозки на поверхні ґрунту, нічні температури повітря з мінусовими значеннями), незважаючи на достатню вологозабезпеченість ґрунту, стримує появу сходів ярих зернових.

V етап органогенезу в озимих зернових вимагає доброго забезпечення рослин  поживними речовинами, вологою за сприятливого температурного режиму (15‒20 °С). За таких умов формується більша кількість добре розвинутих квіток у колосках і в цілому – в колосі. Прогнозується зростання температур, що значно поліпшить ріст і розвиток зернових.

У 2020 р. на 29.04 рослини пшениці озимої були на початку VІ етапу органогенезу ‒ початок росту 3-го міжвузля. Запаси продуктивної вологи ґрунту були дуже низькими (волога під ярими культурами в горизонті 0‒5 см практично відсутня, в горизонті 0‒10 см ‒ наближена до критичних значень).

  1. Фітосанітарний стан посівів озимих зернових на 28.04.2021

Згідно з результатами наших обстежень слід зазначити, що посіви озимих зернових станом на 28.04.2021 р. залежно від сорту уражені септоріозом листя − 4,0−7,0 %, а ячменю озимого ‒ ринхоспоріозом − 0,5−1,5 %.

Враховуючи погодні умови, а саме перепади температур, слід використати фунгіциди проти листкових хвороб, які можна застосовувати вже за температури +5–8 °С, зокрема: корвізар М, к.е. (0,4−0,8 л/га), тілт Турбо 575 ЕС, к.е. (0,8−1,0 л/га) та інші з рекомендованих препаратів, що входять до “Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні”.

При обробці посівів озимих зернових культур фунгіцидами слід враховувати фітосанітарний стан кожного поля, а зокрема ступінь ураження рослин певним збудником, та дотримуватися правил техніки безпеки при роботі з отрутохімікатами. Слід відзначити, що обробку фунгіцидами потрібно проводити згідно з рекомендаціями до певного препарату.

На основі видового складу бур’янів при весняному огляді посівів  озимих зернових та з урахуванням фази розвитку культури та температури, за якої можна застосувати, слід використати один (або суміш) з рекомендованих гербіцидів, що входять до “Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні”.

За результатами наших досліджень, за наявності перерослих бур’янів ефективною є обробка посівів пшениці озимої гербіцидом гроділ Максі 375 OD, о.д. (0,09–0,11 л/га).

При застосуванні пестицидів потрібно дотримуватися правил техніки безпеки та рекомендацій щодо певного препарату (норма витрати, температура внесення, фаза культури, фаза бур’янів, стресовий стан посівів (посуха, надмірно зволожений ґрунт, пошкодження приморозками, шкідниками, хворобами)).

Матеріали підготували:

Антін Михайлович Шувар, старший науковий співробітник відділу технологій у рослинництві, кандидат с.-г. наук;

Галина Ярославівна Біловус, старший науковий співробітник лабораторії захисту рослин, кандидат с.-г. наук;

Любов Любомирівна Беген, науковий співробітник відділу технологій у рослинництві.

Інститут сільського господарства Карпатського регіону
Націона́льної акаде́мії агра́рних нау́к України
 вул. Грушевського, 5, с. Оброшине Пустомитівського р-ну Львівської обл., 81115, Україна.
 Тел. +38(032) 239-61-70   Факс +38 (032) 227-97-33   E-mail:  Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.