logoISGKR2

 

        ІНСТИТУТ  СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА КАРПАТСЬКОГО РЕГІОНУ 

            НАЦІОНАЛЬНОЇ АКАДЕМІЇ АГРАРНИХ НАУК УКРАЇНИ      

               Новини-RSS                                                                                                                                                    Офіційний вебсайт 

meta       Youtube  

Стан посівів сільськогосподарських культур та метеорологічна ситуація у Львівській області на 24.03.2021 р.

ЗАХІДНИЙ МІЖРЕГІОНАЛЬНИЙ НАУКОВИЙ ЦЕНТР

ІНСТИТУТ СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА КАРПАТСЬКОГО РЕГІОНУ НААН

Стан посівів сільськогосподарських культур та метеорологічна ситуація 

у Львівській області на 24.03.2021 р.

  1. Перебіг метеорологічних умов 

Впродовж періоду з 18 до 24 березня утримувалася переважно холодна з невеликими опадами погода. Середньодобова температура повітря знаходилася в межах -2,0…1,2 °С за норми в ІІ декаді 0,1 °С та в ІІІ ‒ +3,1 °С. 18.03 вона перевищила норму на 1,1 °С, в решту діб була нижчою за кліматичний показник на 1,6‒3,4 °С. Максимум і мінімум спостерігали 21.03: відповідно 5,1 °С і -7,3 °С.

Опади в вигляді дощу, мокрого снігу та снігу випали в кількості 4,3 мм.

Сніговий покрив на полях із озимими культурами утворювався 20‒23.03 висотою 1‒3 см. Ґрунт вночі промерзав на глибину 5‒6 см.

  1. Стан посівів

В озимих зернових відновлення вегетації не відзначено. За останні десять років найскоріше вегетація відновилася 26 лютого 2015 р., найпізніше ‒ 13 квітня 2013 р. За таких метеорологічних умов, що склалися цієї весни, вже не слід очікувати раннього відновлення вегетації (до 27.03), коли рослини розвиваються за короткого дня, низької висоти сонця, з переважанням оранжево-червоного освітлення і все це стимулює ростові процеси. Імовірно, будемо мати середні дати відновлення вегетації (27.03‒3.04), і це дуже короткий термін для рослин, які вийшли з зими в недостатньому розвитку (2‒3 листки та навіть початок кущіння). Будемо мати температури, які швидко зростають, довгий день, переважання синьо-фіолетових променів спектра, і все це скорочуватиме тривалість фаз, рослини підуть генеративним шляхом розвитку.

  1. Рекомендації

Після відновлення вегетації слід провести весняне обстеження посівів. Перш за все проводять візуальну оцінку – вирівняність за густотою, фаза розвитку рослин, забарвлення листків, пошкодження шкідниками і хворобами, засміченість бур’янами і на основі цього констатують стан посівів – добрий, задовільний, поганий. На пробних ділянках підраховують кількість рослин та стебел, визначають коефіцієнт кущіння. За інтенсивністю забарвлення листків встановлюють ступінь забезпеченості рослин азотом: добра – темно-зелені листки, задовільна – зелені, недостатня – жовто-зелені з окремими відмерлими листками.

За результатами визначення цих показників дають остаточну оцінку стану посіву кожного поля:

‒ добрий – нормально розкущені (три ‒ п’ять стебел) та добре укорінені посіви з оптимальною і рівномірною густотою не менше 350‒400 рослин на 1 м2;

‒ задовільний – розкущені перерослі або недостатньо розвинені посіви (початок кущіння ‒ поява третього листка), зріджені на 10‒15 %;

‒ поганий – посіви у фазі двох-трьох листочків і сходи, а також пошкоджені та дуже зріджені (на 25 % і більше) незалежно від стану розвитку рослин.

Матеріали підготували:

Антін Михайлович Шувар, старший науковий співробітник відділу технологій у рослинництві, кандидат с.-г. наук;

Любов Любомирівна Беген, науковий співробітник відділу технологій у рослинництві.

Інститут сільського господарства Карпатського регіону
Націона́льної акаде́мії агра́рних нау́к України
 вул. Грушевського, 5, с. Оброшине Львівського р-ну Львівської обл., 81115, Україна.
 Тел. +38(032) 239-61-70   Факс +38 (032) 227-97-33   E-mail:  Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.