logoISGKR2

 

        ІНСТИТУТ  СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА КАРПАТСЬКОГО РЕГІОНУ 

            НАЦІОНАЛЬНОЇ АКАДЕМІЇ АГРАРНИХ НАУК УКРАЇНИ      

               Новини-RSS                                                                                                                                                    Офіційний вебсайт 

meta       Youtube  

Стан посівів сільськогосподарських культур та метеорологічна ситуація у Львівській області на 20.01.2021 р.

ЗАХІДНИЙ МІЖРЕГІОНАЛЬНИЙ НАУКОВИЙ ЦЕНТР

ІНСТИТУТ СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА КАРПАТСЬКОГО РЕГІОНУ НААН



Стан посівів сільськогосподарських культур та метеорологічна ситуація 

у Львівській області на 20.01.2021 р.

  1. Перебіг метеорологічних умов 

Впродовж періоду з 14 до 20 січня утримувалася погода з переважанням дуже низьких температур і щоденним снігопадом. Середньодобові температури повітря були нижчими за норму (-5,2 °С) на 1,2‒7,4 °С окрім 14.01, коли температура перевищувала кліматичний показник на 2,8 °С; вони знаходилися в межах -2,4…-12,6 °С. Мінімальна температура повітря знижувалася до позначки   -18,2 °С (18.01), максимальна дорівнювала -0,7 °С (14.01).

Опади випали в кількості 10,0 мм. Висота снігового покриву на полях з озимими зерновими становить 10‒12 см, промерзання ґрунту ‒ 15-17 см, мінімальна температура на глибині залягання вузла кущіння ‒ -6,3 °С.

  1. Стан посівів

Озимі зернові перебувають у вимушеному зимовому спокої. 

Зниження середньодобових температур відбувалося поступово: з -0,5 °С (8.01) до -6,4 °С (15.01), що сприяло повторному успішному проходженню другої фази загартування. Тривалість утримання понижених температур є недовгим (15‒20.01). Мінімальна температура на глибині вузла кущіння є вищою за критичну. Достатня висота снігового покриву з добрими теплоізоляційними властивостями перешкоджала швидкому проникненню низьких температур у ґрунт. Такі метеоумови пом’якшують ризики загибелі й пошкодження озимих зернових від вимерзання. Однак, в зоні великого ризику залишаються посіви озимих зернових, які ввійшли в зиму, не досягнувши повноцінного розвитку (кущіння) восени, тобто ті, які є у фазі сходів (1‒3 листків).

Тому постійний контроль за станом озимих повинен бути на повістці дня впродовж усієї перезимівлі. Для встановлення життєздатності озимих важливим є відбір монолітів 25.01, встановлення життєздатності озимих за методом відростання і конусом росту рослин. Позаяк це дозволить отримати своєчасну інформацію щодо їх стану і застосувати необхідні заходи, так як можливі різного роду пошкодження та ослаблення рослин від нетипових умов погоди.

Результати відрощування проб озимих, що відбираються 25.01, покажуть їх фактичний стан. Але так як на глибині залягання вузла кущіння не спостерігали зниження температур до критичного значення, то можна передбачити, що перезимівля озимих у першій половині зими є задовільною й відсоток їх загибелі не буде значним. Однак, якщо і надалі спостерігатимуться коливання температур – їх підвищення до відлиг, танення і сходження снігового покриву, знову зниження температурного режиму, то опірність озимих несприятливим погодним факторам буде знижуватися.

Отож, за постійних й різких змін гідротермічних умов, моніторинг стану озимих повинен залишатися на порядку денному.

Матеріали підготували:

Антін Михайлович Шувар, завідувач відділу рослинництва, кандидат с.-г. наук;

Любов Любомирівна Беген, науковий співробітник відділу рослинництва.

Інститут сільського господарства Карпатського регіону
Націона́льної акаде́мії агра́рних нау́к України
 вул. Грушевського, 5, с. Оброшине Львівського р-ну Львівської обл., 81115, Україна.
 Тел. +38(032) 239-61-70   Факс +38 (032) 227-97-33   E-mail:  Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.