logoISGKR2

 

        ІНСТИТУТ  СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА КАРПАТСЬКОГО РЕГІОНУ 

            НАЦІОНАЛЬНОЇ АКАДЕМІЇ АГРАРНИХ НАУК УКРАЇНИ      

               Новини-RSS                                                                                                                                                    Офіційний вебсайт 

meta       Youtube  

Стан посівів сільськогосподарських культур та метеорологічна ситуація у Львівській області на 13.01.2021 р.

ЗАХІДНИЙ МІЖРЕГІОНАЛЬНИЙ НАУКОВИЙ ЦЕНТР

ІНСТИТУТ СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА КАРПАТСЬКОГО РЕГІОНУ НААН

Стан посівів сільськогосподарських культур та метеорологічна ситуація 

у Львівській області на 13.01.2021 р.

  1. Перебіг метеорологічних умов 

У період з 7 до 13 січня відбувся перехід середньодобових температур повітря з плюсових на мінусові значення. Однак вони все одно були вищими за кліматичний показник (-4,4 °С у І та -5,2 °С ‒ ІІ декаді січня) на 1,5‒4,8°С і знаходилися в межах -3,7‒0,4 °С. Максимальна температура повітря дорівнювала 1,2 °С (7.01), мінімальна ‒ -6,3 °С (12.01).

Опади у вигляді дощу та снігу випали в кількості 6,9 мм. На полях з озимими зерновими висота снігового покриву становить 2‒3 см, промерзання ґрунту збільшується, на 12.01 він промерз на глибину до 10 см. Мінімальна температура на глибині вузла кущіння не опускалася нижче -1,5 °С.

  1. Стан посівів

Озимі зернові перебувають у вимушеному зимовому спокої. За прогнозами очікується значне зниження температур. Це може бути основним ризиком для рослин озимих. До цього слід додати невисокий сніговий покрив. Однак до загибелі озимини можуть призвести сильні довготривалі морози. Пошкодження й загибель озимих посівів від вимерзання відбувається в тих випадках, коли протягом трьох декад сніговий покрив не досягає оптимальної висоти за певних температурних умов (наприклад за температури повітря -10 °С висота снігу повинна становити не менше 7 см; -15 °С ‒ 14 см; -20 °С ‒ 20 см). Має значення також стан самого снігового покриву. На даний час ми маємо 2 см на поверхні ґрунту снігу, який випав ще 7.01, він був насичений вологою та є промерзлим, щільним і має високу провідність; верхній шар снігу в 1 см випав за мінусової температури, є пухким і має вищі теплоізоляційні властивості. Крім того, продовжується снігопад і висота снігового покриву зростає.

У вузлах кущіння ‒ найвища концентрація вуглеводів. Глибина їх залягання може коливатися від 1 до 6 см. Критичні температури в цих зонах є: для ячменю озимого -12…-14 °С, пшениці озимої -16…-18 °С. Але ці значення приблизні, бо їх розрахунок залежить від середньої мінімальної температури на глибині вузла кущіння за певний період (від дати переходу її через 0 °С до дати визначення критичної температури). За перезволоженого ґрунту можливе вимерзання й за вищої (-13…15 °С) температури.

В зоні ризику залишаються посіви озимої пшениці, які ввійшли в зиму, не досягнувши повноцінного розвитку (кущіння) восени. Тому постійний контроль за станом озимих повинен бути на повістці дня впродовж усієї перезимівлі (відбір монолітів (25.01), встановлення життєздатності рослин за конусом росту та ін.).

Матеріали підготували:

Антін Михайлович Шувар, завідувач відділу рослинництва, кандидат с.-г. наук;

Любов Любомирівна Беген, науковий співробітник відділу рослинництва.

Інститут сільського господарства Карпатського регіону
Націона́льної акаде́мії агра́рних нау́к України
 вул. Грушевського, 5, с. Оброшине Львівського р-ну Львівської обл., 81115, Україна.
 Тел. +38(032) 239-61-70   Факс +38 (032) 227-97-33   E-mail:  Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.