logoISGKR2

 

        ІНСТИТУТ  СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА КАРПАТСЬКОГО РЕГІОНУ 

            НАЦІОНАЛЬНОЇ АКАДЕМІЇ АГРАРНИХ НАУК УКРАЇНИ      

               Новини-RSS                                                                                                                                                    Офіційний вебсайт 

meta       Youtube  

Стан посівів сільськогосподарських культур та метеорологічна ситуація у Львівській області на 27.03.2024

ЗАХІДНИЙ МІЖРЕГІОНАЛЬНИЙ НАУКОВИЙ ЦЕНТР

ІНСТИТУТ СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА КАРПАТСЬКОГО РЕГІОНУ НААН

Стан посівів сільськогосподарських культур та метеорологічна ситуація

у Львівській області на 27.03.2024

  1. Перебіг метеорологічних умов

У період з 21 до 27 березня спостерігали переважно теплу з невеликими опадами погоду. Середньодобові температури повітря знаходилися в межах 3,0‒9,7 °С за кліматичного показника 3,1 °С. Максимальна температура повітря дорівнювала 16,3 °С (23.03), мінімальна ‒ -2,8 °С (21.03).

Дощі випали в кількості 6,4 мм. Ґрунт (сірий лісовий поверхнево оглеєний) залишається сильно зволоженим.

У ІІ декаді березня середньодобова температура повітря становила 3,5 °С за норми 0,1 °С, опади випали в кількості 28,3 мм ‒ 202 % норми.

  1. Стан посівів

Рослини пшениці озимої сорту Естафета миронівська за сівби 2.10 (сівозміна відділу технологій у рослинництві) є на початку переходу від фази кущіння до виходу в трубку (ІV етап органогенезу, 30 ВВСН). Довжина конуса росту (майбутнього колосу) дорівнює 1,9‒2,0 мм, 1-й вузол розміщений на висоті 7 мм від вузла кущіння. Прогнозоване значне підвищення температур, довший світловий день, переважання короткохвильових синьо-фіолетових променів високих енергій ‒ такі метеорологічні фактори стимулюють формування органів плодоношення, тобто рослини переходять від вегетативного до генеративного періоду розвитку. Важливо, щоб посіви були добре забезпечені елементами живлення та вологою. Проводять друге (продуктивне) підживлення озимих культур, яке сприяє виживанню колосоносних стебел і найбільше впливає на врожай. Доза азоту під інтенсивні сорти пшениці озимої і тритикале може становити N60‒80, напівінтенсивні − N30‒45. Норму для цих підживлень слід уточнювати за даними тканинної діагностики.

Через несприятливі погодні умови сівба ранніх ярих зернових в агроформуваннях області проходить низькими темпами. На 26.03 посіяно пшениці ярої (всі категорії господарств) на площі 0,292 тис. га (1,5 % від прогнозу).

  1. Фітосанітарний стан озимих культур

При обстеженні посівів озимих зернових, насамперед сильно загущених, на листках виявлено розвиток септоріозу, ринхоспоріозу. Слід зазначити, що хворобами уражено 39 % рослин. Надалі у разі сприятливих умов відсоток уражених рослин може значно збільшитися.

Відтак надзвичайно актуальним буде повсякденний моніторинг за фітосанітарним станом для недопущення запізнення з обробкою фунгіцидами. Боротьбу з цими хворобами потрібно буде починати якомога раніше, щоб призупинити їх розвиток, який, за прогнозами, переважатиме показники минулих років. Отже, важливо буде використати фунгіциди проти листкових хвороб, які можна застосовувати вже за температури 5‒8 °С, такі як тілт Турбо 575 ЕС, к. е. та інші із рекомендованих препаратів, що входять до “Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні”.  

При обробці посівів зернових культур фунгіцидами слід враховувати фітосанітарний стан кожного поля, а зокрема ступінь ураження рослин певним збудником, та дотримуватися правил техніки безпеки при роботі з отрутохімікатами. Слід відзначити, що обробку фунгіцидами потрібно виконувати згідно з рекомендаціями до певного препарату.

Потрібно постійно проводити обстеження посівів озимих зернових на наявність мишоподібних гризунів навесні. За ЕПШ (3‒5 колоній на 1 га) слід продовжити боротьбу з ними. На обстежених полях їх кількість була менша від ЕПШ і становила 1‒2 колонії на 1 га.

1 2 3

Матеріали підготували:

Наталія Миколаївна Рудавська, завідувач відділу технологій у рослинництві, кандидат сільськогосподарських наук;

Галина Ярославівна Біловус, завідувач лабораторії захисту рослин, кандидат сільськогосподарських наук;

Любов Любомирівна Беген, науковий співробітник відділу технологій у рослинництві.

Інститут сільського господарства Карпатського регіону
Націона́льної акаде́мії агра́рних нау́к України
 вул. Грушевського, 5, с. Оброшине Львівського р-ну Львівської обл., 81115, Україна.
 Тел. +38(032) 239-61-70   Факс +38 (032) 227-97-33   E-mail:  Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.