ІНСТИТУТ СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА КАРПАТСЬКОГО РЕГІОНУ
НАЦІОНАЛЬНОЇ АКАДЕМІЇ АГРАРНИХ НАУК УКРАЇНИ
Новини-RSS Офіційний вебсайт
ЗАХІДНИЙ МІЖРЕГІОНАЛЬНИЙ НАУКОВИЙ ЦЕНТР
ІНСТИТУТ СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА КАРПАТСЬКОГО РЕГІОНУ НААН
Стан посівів сільськогосподарських культур та метеорологічна ситуація
у Львівській області на 20.12.2023
Перебіг метеорологічних умов та стан посівів
Температурний режим кардинально змінився з ІІ декади грудня: середньодобові температури повітря стабільно набули плюсових значень. У період з 14 до 20 грудня вони знаходилися в межах 0,3…4,2 °С за кліматичного показника -2,3 °С. Максимальна температура повітря дорівнювала 8,4 °С (18.12), мінімальна ‒ -1,0 °С (15.12), на глибині вузла кущіння строкова температура становила 1,3 °С (19.12).
Опади за цей період випали в невеликій кількості ‒ 1,3 мм.
Сніговий покрив повністю зійшов з посівів озимини 17.12, він утримувався 19 діб. Ґрунт талий, сильно зволожений. Локально в понижених місцях рельєфу під озимими спостерігаємо застій талих вод (сівозміна відділу технологій у рослинництві). Пшениця озима може витримувати затоплення впродовж певного періоду: за невисоких температур (0 °С і трохи вище) ‒ більше як 2 декади і тільки з підвищенням температур до 4‒5 °С протягом 30 діб це явище призводить до негативних незворотних процесів.
Підвищення середньодобових температур до плюсових значень зумовило відлигу. Якщо вона триватиме більше, ніж 5 діб поспіль, то зимовий спокій рослин порушиться, що призведе до зниження їх морозостійкості.
Отож, строгий моніторинг стану посівів озимих зернових культур має залишатися на порядку денному впродовж усього зимового періоду.
Матеріали підготували:
Любов Юріївна Ткаченко, старший науковий співробітник відділу технологій у рослинництві, кандидат сільськогосподарських наук;
Любов Любомирівна Беген, науковий співробітник відділу технологій у рослинництві.