ІНСТИТУТ СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА КАРПАТСЬКОГО РЕГІОНУ
НАЦІОНАЛЬНОЇ АКАДЕМІЇ АГРАРНИХ НАУК УКРАЇНИ
Новини-RSS Офіційний вебсайт
ЗАХІДНИЙ МІЖРЕГІОНАЛЬНИЙ НАУКОВИЙ ЦЕНТР
ІНСТИТУТ СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА КАРПАТСЬКОГО РЕГІОНУ НААН
Стан посівів сільськогосподарських культур та метеорологічна ситуація
у Львівській області на 06.12.2023
Перебіг метеорологічних умов та стан посівів
Температурний режим у період з 30 листопада до 6 грудня характеризувався перепадами середньодобових температур. Вони перевищували або були нижчими за кліматичний показник (0,5 °С у ІІІ декаді листопада й -0,9 5 °С ‒ І декаді грудня) та знаходилися в межах -5,1…0,0 °С. Максимальна температура повітря дорівнювала 1,2 °С (2.12), мінімальна знижувалася до -9,8 °С (30.11).
Опади випали в кількості 39,7 мм, з них 25,3 мм (149 % декадної норми) випало 2.12 в вигляді дощу, який під кінець доби перейшов у сніг.
Висота снігового покриву під пшеницею озимою (сівозміна відділу технологій у рослинництві) станом на 5.12 становила 19‒24 см, у наметах до 30‒35 см, відзначаємо наст зверху до 5 см і в шарі, що прилягає до поверхні ґрунту, посівів ‒ до 1,5 см. Під дією тепла глибших горизонтів ґрунту та значній висоті снігу його промерзання, яке спостерігали в попередній період, немає, ґрунт талий. Строкова температура на глибині залягання вузла кущіння ‒ 0,3 °С, мінімальна за цей період ‒ -2,5 °С.
У ІІІ декаді листопада середньодобова температура повітря дорівнювала -1,0 °С, за місяць ‒ 4,1 °С (норма 2,4 °С), опадів випало відповідно 29,0 мм (193 % норми) та 86,0 мм (179 %).
Озимі зернові перебувають у стані вимушеного зимового спокою.
Створилися передумови, які можуть негативно позначитися на перезимівлі озимих зернових: талий ґрунт і глибокий сніговий покрив. Внаслідок інтенсивного дихання, відсутності світла відбувається вуглеводне виснаження рослин. Їх запасні речовини витрачаються на дихання. Особливо вразливі до такого явища пізні посіви. Загибель озимих культур та багаторічних трав внаслідок тривалого перебування рослин під високим сніговим покривом та плюсовій температурі на глибині залягання вузла кущіння можлива за тривалої дії цих негативних явищ (впродовж 2‒3 декад). Тому постійний моніторинг за станом озимих зернових має бути на порядку денному впродовж усієї їх перезимівлі.
Станом на 06.12 рослини ріпаку озимого, висіяні в оптимальні строки сівби, увійшли в зиму з висотою 30‒35 см, фазовому розвитку ВВСН 16‒19 та діаметром кореневої шийки 1,0‒1,5 см.
На посівах у цей період спостерігаємо сніговий покрив висотою 18‒20 см. Слід зазначити, що навіть за його висоти 2‒6 см, рослини можуть витримувати морози до -25 ºС.
Матеріали підготували:
Наталія Миколаївна Рудавська, завідувач відділу технологій у рослинництві, кандидат сільськогосподарських наук;
Ігор Степанович Волощук, завідувач відділу насінництва та насіннєзнавства;
Любов Любомирівна Беген, науковий співробітник відділу технологій у рослинництві.