logoISGKR2

 

        ІНСТИТУТ  СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА КАРПАТСЬКОГО РЕГІОНУ 

            НАЦІОНАЛЬНОЇ АКАДЕМІЇ АГРАРНИХ НАУК УКРАЇНИ      

               Новини-RSS                                                                                                                                                    Офіційний вебсайт 

meta       Youtube  

Стан посівів сільськогосподарських культур та метеорологічна ситуація у Львівській області на 12.01.2022 р.

ЗАХІДНИЙ МІЖРЕГІОНАЛЬНИЙ НАУКОВИЙ ЦЕНТР

ІНСТИТУТ СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА КАРПАТСЬКОГО РЕГІОНУ НААН

Стан посівів сільськогосподарських культур та метеорологічна ситуація 

у Львівській області на 12.01.2022 р.

  1. Перебіг метеорологічних умов 

У першу добу періоду (6‒12 січня) спостерігали високу середньодобову температуру повітря: 1,2 °С, яка на 5,6 °С перевищила норму. В решту діб вона знизилася, набула мінусових значень і знаходилася в межах -2,6…4,4 °С. Ці показники також були вищі на 0,5…1,8 °С порівняно з кліматичними (-4,4 °С у І та -5,2 °С ‒ ІІ декаді січня). Максимальна температура повітря дорівнювала 3,2 °С (6.01), мінімальна ‒ -9,1 °С (12.01), мінімальна на глибині залягання вузла кущіння ‒ -5,0 °С. 7.01 ґрунт почав промерзати, утворився сніговий покрив і станом на 11.01 глибина промерзання ґрунту становила 6‒8 см, висота снігу ‒ 4‒6 см.

Опади в вигляді дощу та снігу випали в невеликій кількості ‒ 5,2 мм.

У І декаді січня середньодобова температура повітря на 6,2 °С перевищила норму й дорівнювала 1,8 °С. Опадів випало 25,9 мм ‒ 185 % норми.

  1. Стан посівів

Із 7.01 озимі повернулися до вимушеного зимового спокою. Відлига тривала 7 діб (31.12‒6.01). У попередній інформації було зазначено, що в разі зміни погодних умов може утворитися льодова кірка. Отож у понижених місцях рельєфу, де спостерігали застій води, маємо льодову кірку. Але не притерту, а висячу, яка є менш шкідливою. ЇЇ товщина становить 1,0…1,5 см, зверху вона прикрита 4-сантиметровим шаром снігу, що нівелює ефект лінзи. Наразі істотних загроз для перезимівлі озимини не спостерігаємо: зниження температурного режиму відбулося поступово й не критично, наявність притертої чи висячої льодової кірки є локальним і нетривалим явищем. Однак слід зазначити, що ріпак взагалі не витримує льодової кірки та навіть за незначного пошкодження на рослинах слід очікувати розвиток хвороб чи навіть повного їх випадання.

Нестійкі погодні умови, такі як почергові зміни температур з мінусових на плюсові й навпаки, сходження та утворення снігового покриву, локальне залягання льодової кірки, знижують зимостійкість, зокрема морозостійкість озимини. Тому контроль за її перезимівлею має залишатися на порядку денному.

Матеріали підготували:

Наталія Миколаївна Рудавська, завідувач відділу технологій у рослинництві, кандидат с.-г. наук;

Любов Любомирівна Беген, науковий співробітник відділу технологій у рослинництві.

Інститут сільського господарства Карпатського регіону
Націона́льної акаде́мії агра́рних нау́к України
 вул. Грушевського, 5, с. Оброшине Львівського р-ну Львівської обл., 81115, Україна.
 Тел. +38(032) 239-61-70   Факс +38 (032) 227-97-33   E-mail:  Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.