logoISGKR2

 

        ІНСТИТУТ  СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА КАРПАТСЬКОГО РЕГІОНУ 

            НАЦІОНАЛЬНОЇ АКАДЕМІЇ АГРАРНИХ НАУК УКРАЇНИ      

               Новини-RSS                                                                                                                                                    Офіційний вебсайт 

meta       Youtube  

Стан посівів сільськогосподарських культур та метеорологічна ситуація у Львівській області на 30.06.2021 р.

ЗАХІДНИЙ МІЖРЕГІОНАЛЬНИЙ НАУКОВИЙ ЦЕНТР

ІНСТИТУТ СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА КАРПАТСЬКОГО РЕГІОНУ НААН

Стан посівів сільськогосподарських культур та метеорологічна ситуація 

у Львівській області на 30.06.2021 р.

  1. Перебіг метеорологічних умов 

Спека, що встановилася в попередньому періоді, продовжилася й в поточному (24‒30 червня). Середньодобові температури повітря перевищували кліматичний показник (17,2 °С) на 1,6‒8,9 °С і знаходилися в межах 18,8‒24,0 °С. Максимальна температура повітря досягала позначки 32,5 °С (24.06), мінімальна не опускалася нижче 11,4 °С (29.06).

Ураганний вітер, гроза, сильна злива, місцями з градом пройшли 25.06, впродовж 2 год випало 28,0 мм опадів (85 % декадної норми). Місцями спостерігаємо незначне вилягання посівів.

Незважаючи на таку кількість опадів, запаси вологи в ґрунті, визначені до випадання дощу й кілька діб після нього, істотно не змінилися, оскільки сильні зливи не є продуктивними.

Запаси продуктивної вологи (ґрунт сірий лісовий поверхнево оглеєний) під пшеницею озимою (сівозміна відділу технологій у рослинництві), мм



Горизонт ґрунту, см

Довіра одеська 

(сівба 29.09)

Естафета миронівська (сівба 29.09)

 

Дата відбору проб

 

25.06

29.06

0‒20

23,5‒36,4

23,9‒44,3

20‒40

35,8‒40,1

23,0‒40,1

  1. Стан посівів

На 29.06 сорти пшениці озимої Естафета миронівська, Довіра одеська, Ахім є в Х‒ХІ етапах органогенезу (фаза формування зерна ‒ молочна стиглість).

Овес сорту Артур за сівби 13.04, пшениця яра сорту Олександра за сівби 21.04 є в ІХ етапі органогенезу (цвітіння).

У фазі молочної стиглості (наливу зерна) відбувається інтенсивне нагромадження пластичних речовин у зерні, відмирає вегетативна маса і лише верхній листок зберігає зелене забарвлення. Оптимальні умови для проходження цієї фази – добра забезпеченість рослин вологою та невисока (до 25 °С) температура повітря.

Вологість зерна пшениці озимої на 29.06


Показник

Естафета миронівська

Довіра одеська

 

Дата сівби

 

29.09

20.10

29.09

20.10

Вологість зерна, %

61,0

65,9

55,9

59,0

Високі температури повітря (понад 25 °С) та недостатні запаси продуктивної вологи ґрунту в фазі молочної стиглості затримують наливання зерна. Може відбуватися негативне явище т. зв. “захвату”, або запалу зерна, тобто переміщення води від колоса до тканин листків і стебла, внаслідок цього зерно хлібних злаків стає щуплим.

Іншою причиною недобору врожаю зернових культур, особливо пшениці озимої, є так зване “стікання” зерна, яке відбувається в умовах Західного регіону під впливом дощової погоди в період його формування, наливу і дозрівання. 

“Стікання” зерна проходить за підвищеної вологості повітря і прямого контакту рослин з вологою дощів, мряк, роси. Генеративні органи рослин, у першу чергу зернівка, недобирають або втрачають накопичені рослиною пластичні сухі речовини (це перша неінфекційна фаза). За згаданих умов зростає активність гідролітичних ферментів, які сприяють перетворенню крохмалю в рухомі цукри, а білкових речовин ‒ у продукти їх гідролізу, а надалі їх стіканню. За інтенсивного розвитку цих процесів колос на смак є солодкуватим (“медова роса”).

Отже, відбувається різке вуглеводно-білкове виснаження зерна за дуже короткий період, погіршення його продовольчих, технологічних і посівних якостей.

Друга інфекційна фаза характеризується заселенням колосся напівпаразитними сапрофітними грибами. Розвиток цієї мікрофлори можна побачити за зовнішніми ознаками (зміна кольору колосу, чорні крапки, рожеві і чорні плями, чорний наліт плісені на колосі і зерні). Поступово ці гриби проникають у внутрішню частину зерна, яка містить вуглеводи і білки як поживне середовище для їх життєдіяльності.

Таким чином, це складний комплекс механічних, фізичних і біологічних, включаючи і мікробіологічні, процесів у дозріваючому зерні і на його поверхні, які виникають під впливом надмірного зволоження та підсилюються на перестояних посівах (після повної стиглості), і втрати зерна можуть становити 15‒50 і більше відсотків від біологічного врожаю.

  1. Фітосанітарний стан посівів зернових культур на 29.06

На посівах ячменю ярого залежно від сорту розвиток борошнистої роси становив 5,5−11,4 %, сітчастої плямистості − 3,5−10,5 %, темно-бурої плямистості − 4,5−8,2 %, смугастої плямистості − 3,5−8,5 %, а на посівах вівса розвиток червоно-бурої плямистості − 2,5−6,5 %.


72

Матеріали підготували:

Антін Михайлович Шувар, старший науковий співробітник відділу технологій у рослинництві, кандидат с.-г. наук;

Галина Ярославівна Біловус, старший науковий співробітник лабораторії захисту рослин, кандидат с.-г. наук;

Любов Любомирівна Беген, науковий співробітник відділу технологій у рослинництві.

Інститут сільського господарства Карпатського регіону
Націона́льної акаде́мії агра́рних нау́к України
 вул. Грушевського, 5, с. Оброшине Львівського р-ну Львівської обл., 81115, Україна.
 Тел. +38(032) 239-61-70   Факс +38 (032) 227-97-33   E-mail:  Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.