logoISGKR

 

        Інститут сільського господарства Карпатського регіону

             Національної академії аграрних наук України     

               Новини-RSS                                                                                                                                                    Офіційний вебсайт 

Facebook       Youtube  

Стан посівів сільськогосподарських культур та метеорологічна ситуація у Львівській області на 10.03.2021 р.

ЗАХІДНИЙ МІЖРЕГІОНАЛЬНИЙ НАУКОВИЙ ЦЕНТР

ІНСТИТУТ СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА КАРПАТСЬКОГО РЕГІОНУ НААН

Стан посівів сільськогосподарських культур та метеорологічна ситуація 

у Львівській області на 10.03.2021 р.

  1. Перебіг метеорологічних умов 

З 4 до 10 березня утримувалася тепла як для цього періоду погода, за винятком останніх двох діб. Середньодобові температури повітря знаходилися в межах -3,5…5,6 °С за норми -1,7 °С. Ще більшу різницю відзначено між максимальною та мінімальною температурами: 10,6 °С (4.03) і -8,0 °С (9.03).

Опади випали в кількості 6,9 мм.

Покрив снігу на полях з озиминою становить 6 балів висотою 3‒5 см, у наметах – до 10‒15 см.

Мінімальна температура на поверхні ґрунту дорівнювала -13,0 °С, на глибині залягання вузла кущіння ‒ -4,0 °С. Ґрунт промерз на глибину 4‒7 см.

  1. Стан посівів

Озимі культури продовжують перебувати у вимушеному зимовому спокої. 

Весняний розвиток озимини буде залежати від ЧВВВ (час весняного відновлення вегетації). ЧВВВ вважають раннім, коли його дата настання до 27 березня; таким, що наступає в строк (оптимальним), – 27 березня ‒ 3 квітня; пізнім – після 3 квітня. Перехід середньодобових температур повітря через +5 °С, за багаторічними даними, у наших умовах відбувається 29.03‒1.04.

За ранньої весни початок вегетації озимих (до виходу в трубку) проходить за понижених температур, які наростають повільно. Такі умови сприяють відростанню рослин, їх подальшому росту й розвитку, продовжується весняне кущіння. Особливо сприятливий такий сценарій відновлення вегетації для пізніх посівів, які ввійшли в зиму нерозкущеними. 

Пізня весна несе стрімке підвищення температур повітря, а отже, різкий перехід від зимового спокою до активної вегетації, весняне кущіння може бути повністю відсутнє. Такий розвиток метеорологічних умов вкрай несприятливий для посівів пізніх строків сівби.

Озимина, висіяна в оптимальний строк, яка ввійшла в зиму з добре розвиненою вторинною кореневою системою, 3‒4 пагонами, не буде залежати від ЧВВВ.

Першочерговим заходом після відновлення вегетації є обстеження посівів, яке дає змогу встановити:

‒ загальний стан посівів;

‒ фазу розвитку рослин;

‒ густоту – кількість рослин/стебел на 1 м2;

‒ стан кореневої системи;

‒ площу поля з пошкодженими/зрідженими посівами.

Відповідно до ЧВВВ розробляють і догляд за озиминою: пересів чи ремонт посівів, підживлення мінеральними добривами, застосування регуляторів росту, засобів захисту.

  1. Рекомендації

Після відновлення вегетації слід провести весняне обстеження посівів. Перш за все проводять візуальну оцінку посівів – вирівняність за густотою, фаза розвитку рослин, забарвлення листків, пошкодження рослин шкідниками і хворобами, засміченість бур’янами і на основі цього констатують стан посівів – добрий, задовільний, поганий. На пробних ділянках підраховують кількість рослин та стебел, визначають коефіцієнт кущіння. За інтенсивністю забарвлення листків встановлюють ступінь забезпеченості рослин азотом: добра – темно-зелені листки, задовільна – зелені, недостатня – жовто-зелені з окремими відмерлими листками.

За результатами визначення цих показників дають остаточну оцінку стану посіву кожного поля:

‒ добрий – нормально розкущені (три ‒ п’ять стебел) та добре укорінені посіви з оптимальною і рівномірною густотою (не менше 350‒400 рослин на 1 м2);

‒ задовільний – розкущені перерослі або недостатньо розвинені посіви (початок кущіння ‒ поява третього листка), зріджені на 10‒15 %;

‒ поганий – посіви у фазі двох-трьох листочків і сходи, а також пошкоджені та дуже зріджені (на 25 % і більше) незалежно від стану розвитку рослин.Матеріали підготували:

Антін Михайлович Шувар, завідувач відділу технологій у рослинництві, кандидат с.-г. наук;

Любов Любомирівна Беген, науковий співробітник відділу технологій у рослинництві.

Інститут сільського господарства Карпатського регіону
Націона́льної акаде́мії агра́рних нау́к України
 вул. Грушевського, 5, с. Оброшине Пустомитівського р-ну Львівської обл., 81115, Україна.
 Тел. +38(032) 239-61-70   Факс +38 (032) 227-97-33   E-mail:  Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.