logoISGKR

 

        ІНСТИТУТ  СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА КАРПАТСЬКОГО РЕГІОНУ 

            НАЦІОНАЛЬНОЇ АКАДЕМІЇ АГРАРНИХ НАУК УКРАЇНИ      

               Новини-RSS                                                                                                                                                    Офіційний вебсайт 

Facebook       Youtube  

Стан посівів сільськогосподарських культур та метеорологічна ситуація у Львівській області на 15.09.2021 р.

ЗАХІДНИЙ МІЖРЕГІОНАЛЬНИЙ НАУКОВИЙ ЦЕНТР

ІНСТИТУТ СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА КАРПАТСЬКОГО РЕГІОНУ НААН

 

Стан посівів сільськогосподарських культур та метеорологічна ситуація

у Львівській області на 15.09.2021 р.

  1. Перебіг метеорологічних умов

Період з 8 до 15 вересня характеризувався підвищеним температурним режимом і невеликою кількістю опадів. Середньодобові температури повітря знаходилися в межах 15,9–17,2 °С і на 2,8–4,1 °С перевищували багаторічні показники. Максимальну температуру повітря (24,6 °С) відзначено 12.09, мінімальну (9,8 °С) – 9.09.

Сума опадів за вказаний період становила 7,7 мм, або 14 % декадної норми (середньобагаторічна норма – 55 мм). Якщо і надалі зберігатиметься суха і спекотна погода, то це подовжить період появи сходів озимих зернових.

  1. Рекомендації

Слід пам’ятати, що рівень майбутнього врожаю озимих залежить від дотримання оптимальних строків сівби.

Пшеницю озиму доцільно сіяти в період 20–30 вересня, дуже важливо не переміщувати термінів допустимої сівби після 10 жовтня, в посушливий період окремих років – 15 жовтня, як виняток.

Сівбу жита озимого розпочинати на 3–5 діб раніше від рекомендованих строків для пшениці озимої. Якщо в господарствах вирощують диплоїдні і тетраплоїдні сорти жита озимого, то останні сіяти на 5 діб пізніше, дотримуючись просторової ізоляції (200–300 м). Осінній період вегетації жита має становити 48–55 діб з сумою середньодобових температур 450–550 °С. Надто рання їх сівба призводить до надмірного розвитку вегетативної маси восени, випрівання, ураження рослин грибковими хворобами. Сівбу жита озимого слід завершити до початку жовтня.

Тритикале потрібно сіяти на початку рекомендованих строків пшениці озимої (20–30.09) в зоні Лісостепу і на 5 діб швидше – на Поліссі (15–25.09).

Строки сівби ячменю озимого в лісостеповій зоні області – 20–30, а поліській – 15–25 вересня.

Також слід враховувати біологічні особливості сортів. Розпочинати сівбу сортами, які в умовах Західного регіону повільніше розвиваються, закінчувати більш пластичними, що восени краще кущаться, менше реагують на тривалість дня, більш адаптовані до несприятливих факторів зовнішнього середовища та рівня агротехнологій (напівінтенсивні, універсальні, сорти-дворучки).

Дослідженнями доведено, що відхилення строків сівби від оптимальних на 15–20 діб зумовлює зниження урожайності озимих зернових культур на 15–35 %. При запізненні з сівбою пшениця не встигає восени нормально розкущитися і розвинути вторинну кореневу систему, входить у зиму з пониженою стійкістю проти зимових негод, недостатньо продуктивно використовує ґрунтову вологу, особливо восени, і рано навесні зріджується або навіть гине. Тому у разі вимушеної затримки із сівбою і запізнілих термінів її проведення потрібно використовувати сильні сорти з високими темпами утворення пагонів.

Пшениця, посіяна в дуже ранні строки, особливо за теплої і тривалої осені, менш зимостійка і більше пошкоджується шкідниками та уражується хворобами.

Досвід показує, що найкраще перезимовує і дає найвищий урожай пшениця, посіяна в строки, за яких з осені кущистість її в середньому становить 4–5 стебел на одній рослині. Така кущистість забезпечується, якщо від початку появи сходів до припинення вегетації проходить близько 45–55 діб за суми активних температур (вище 5 °С) приблизно 500 °С. Тому оптимальні строки сівби мають бути дотримані за будь-яких умов.

Матеріали підготували:

Наталія Миколаївна Рудавська, завідувач відділу технологій у рослинництві, кандидат с.-г. наук;

Тимчишин Оксана Федорівна, старший науковий співробітник відділу технологій у рослинництві, кандидат с.-г. наук.

Інститут сільського господарства Карпатського регіону
Націона́льної акаде́мії агра́рних нау́к України
 вул. Грушевського, 5, с. Оброшине Пустомитівського р-ну Львівської обл., 81115, Україна.
 Тел. +38(032) 239-61-70   Факс +38 (032) 227-97-33   E-mail:  Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.