logoISGKR

 

        Інститут сільського господарства Карпатського регіону

             Національної академії аграрних наук України     

               Новини-RSS                                                                                                                                                    Офіційний вебсайт 

Facebook       Youtube  

Про відділ

У 1956 р. у новоствореному НДІ землеробства і тваринництва західних районів УРСР утворено відділ генетики, селекції і насінництва сільськогосподарських культур, який очолив Малуша К. В. З 1970 до 1986 р. відділ селекції і насінництва сільськогосподарських культур очолював кандидат сільськогосподарських наук Замостний М. І.. З 1986 до 1988 р. роботою відділу керував доктор сільськогосподарських наук Влох В. Г. У 1988 р. відділ було реформовано в лабораторію селекції сільськогосподарських культур, яку з 1988 до 2000 р. очолював кандидат свльськогосподарських наук  Копчик З. М.. У 80–х роках науково–дослідну роботу проводили у таких напрямах: селекція ячменю озимого  на зелену масу на основі хімічного мутагенезу (Павлишин М. М., Заяць О. М.), ячменю ярого із дослідженням поліморфізму гордеїнів методом електрофорезу (Копчик З. М., Вронська О. Т.), вівса (Єфременков М. Н., Ільчук Л. А., Погорецький А. В.), жовтого кормового люпину (Михайлець В. І.), вики озимої волохатої (Замостний М. І., Галан М. С.), льону-довгунцю (Слушняк С. Г.), селекція бобових та злакових трав: конюшини лучної (Хом’як М. І.), конюшини повзучої (Якуц О. М.), тимофіївки лучної (Волянська Я. В.), грястиці збірної (Ружило Б. П.), райграсу пасовищного (Мацьків О. І.), райграсу однорічного ( Царик З. О.), селекція кормового буряку (Борисюк В. С.).

У 90–ті роки наукові співробітники лабораторії брали участь у міжнародних конференціях щодо зернових культур (Польща, 1995 р.), генетики та селекції ячменю і вівса (Канада, 1996 р.), селекції зернових культур (Чехія, 1997 р.), європейського агрономічного товариства (Нідерланди, 1996 р.), австрійсько–українському симпозіумі (Австрія, 1998 р.),  у міжнародних наукових програмах щодо селекції і хвороб  ячменю ярогоCOST, INTAS та міжнародній програмі «Інтербіоазот 2000». З 2000 до 2008 р. лабораторію селекції сільськогосподарських культур очолював кандидат сільськогосподарських наук Галан М. С. У 2008 р. лабораторію селекції сільськогосподарських культур трансформовано в лабораторію селекції і насінництва сільськогосподарських культур (завідувач лабораторії – кандидат сільськогосподарських наук Галан М. С. ). У ці роки створено сорти вівса Ант і Аркан, які за своїми потенційними можливостями і технологічними показниками знаходяться на рівні світових аналогів або перевищують їх. Насінницька фірма “Lyle Morrison and Partners” (Великобританія) проводила випробування цих сортів з метою їхньої реєстрації та поширення в країнах Європи.

Випробування в умовах Шотландії показало, що врожай зерна сорту Ант становив 7,5, а сорту Аркан – 8,5 т/га. Останній сорт забезпечив надвишку урожаю зерна 0,3–3,5 т/га порівняно до зареєстрованих сортів Firth i Ascot. Селекційна робота з ярим пивоварним ячменем розпочалася у 1986 р. За цей період було створено сорти: Мікро-3, Надія, Поступ, Княжий, Бескид, Заграва. Вивчали генетичний поліморфізм запасних білків  ячменю ярого, що дозволяло проводити добори селекційного матеріалу з добрими показниками пивоварності, генетичною стійкістю до ураження борошнистою росою, адаптивністю до місцевих ґрунтово-кліматичних умов. На основі отриманих даних створено сорти пивоварного напряму Надія і Княжий, які за показниками продуктивності і пивоварної якості зерна занесено в Державний реєстр сортів рослин України. В цей період створено сорти ячменю озимого  кормового напряму використання (Широколистий, Кормовий, Дністер), які знаходяться в Реєстрі сортів рослин України, та сорт Любомир, який знаходиться в Реєстрі патентів на сорти рослин, для використання на зелений корм, силос, сінаж тощо. Створено нові високоврожайні сорти вики озимої Львів’янка, Вусата, райграсу однорічного Росавій, Еней та щириці Галицька.

У 2011 р. в Інституті сільського господарства Карпатського регіону НААН з метою ефективного вирішення актуальних питань теорії і практики в галузі селекції і насінництва сільськогосподарських культур створено відділ селекції і насінництва сільськогосподарських культур (завідувач – кандидат сільськогосподарських наук Галан М. С.). З 2017 р. відділ очолює канд. с.-г. наук Дацько А. О. У відділ входять такі структурні підрозділи: лабораторія селекції зернових та кормових культур, сектор селекції і насінництва кормового буряку, лабораторія селекції трав, сектор насінництва трав, лабораторія селекції трав.

Інститут сільського господарства Карпатського регіону
Націона́льної акаде́мії агра́рних нау́к України
 вул. Грушевського, 5, с. Оброшине Пустомитівського р-ну Львівської обл., 81115, Україна.
 Тел. +38(032) 239-61-70   Факс +38 (032) 227-97-33   E-mail:  Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.