logoISGKR2

 

        ІНСТИТУТ  СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА КАРПАТСЬКОГО РЕГІОНУ 

            НАЦІОНАЛЬНОЇ АКАДЕМІЇ АГРАРНИХ НАУК УКРАЇНИ      

               Новини-RSS                                                                                                                                                    Офіційний вебсайт 

meta       Youtube  

Uncategorised

Томашівський Зенон Михайлович

ТОМАШІВСЬКИЙ ЗЕНОН МИХАЙЛОВИЧ

ТОМАШІВСЬКИЙ ЗЕНОН МИХАЙЛОВИЧ 

Народився 28 серпня 1933 р. в с. Мацьковичі Перемишлянського повіту в Польщі. У 1956 р. закінчив агрономічний факультет Львівського сільськогосподарського інституту. За фахом – вчений агроном. З цього року розпочав трудову діяльність агрономом колгоспу “Нове життя” колишнього Брюховицького району Львівської області. У 1957–1958 рр. працював вчителем біології і хімії Реклинецької СШ Великомостівського району Львівської області. У 1958–1960 рр. був інженером-агрономом ґрунтової експедиції при Львівському університеті ім. І. Франка. Цікавість до науково-дослідної роботи З. М. Томашівського проявилася ще у Львівському сільськогосподарському інституті. Із студентської лави він починає працювати в Науково-дослідному інституті землеробства і тваринництва західних районів УРСР на посаді молодшого наукового співробітника (1960–1962 рр.). Упродовж 1962–1965 рр. навчався в аспірантурі цього ж інституту. У 1966 р. успішно захистив кандидатську дисертацію на тему: “Вапнування сірих опідзолених ґрунтів Львівщини”. З 1965 до 1988 р. працював на посаді старшого наукового співробітника, завідувача лабораторії освоєння осушених земель, а з 1988 р. – заступником директора з рослинництва НДІЗіТ західних районів УРСР. Після захисту докторської дисертації на тему “Вапнування кислих ґрунтів в західних областях України” у 1988 р. отримує запрошення очолити кафедру загального землеробства (1988–2008 рр.) у колишньому Львівському сільськогосподарському інституті.

У 1990 р. отримує вчене звання професора, а у 1997 р. обраний академіком Академії наук вищої освіти України. 

З 2008 р. працює на посаді професора кафедри ґрунтознавства, землеробства та агрохімії Львівського національного аграрного університету. У 2015 р. Зенон Михайлович переводиться в Інститут сільського господарства Карпатського регіону НААН на посаду головного наукового співробітника відділу землеробства і відтворення родючості ґрунтів.

Професором З. М. Томашівським зроблено значний внесок у розвиток агрономічної науку і практики сільськогосподарського виробництва. Він є провідним вченим в галузі землеробства і агрохімії. Розробив комплекс заходів, що сприяють підвищенню родючості ґрунтів, які були впроваджені у агровиробництво в ґрунтово-кліматичних умовах західного Лісостепу та інших регіонів України. Ним теоретично обґрунтовані і розроблені агротехнічні й агромеліоративні заходи, що підвищують продуктивність староорних і осушених земель, які бідні на поживні речовини і мають підвищену ґрунтову кислотність.

Професор З. М. Томашівський є визнаним науковим авторитетом із меліоративного землеробства в Україні та Європі. Він неодноразово брав участь у підготовці і обговоренні урядових документів і довгострокових програм. Зокрема, був відповідальним за розробку і впровадження норм вапнування кислих ґрунтів України протягом 1980–1985 рр. Велику увагу приділяв підвищенню кваліфікації підготовки молодих вчених. Під його керівництвом захищено 8 кандидатських і одна докторська дисертації.

Зенон Михайлович упродовж 1989–1999 рр. був головою спеціалізованої вченої ради при Львівському державному аграрному університеті із захисту кандидатських дисертацій за спеціальністю агрохімія, рослинництво і кормовиробництво. Ним створена відома наукова школа з раціонального використання староорних і меліорованих земель. Здійснюючи педагогічну діяльність, професор З. М. Томашівський підготовив низку висококваліфікованих вчених агрономів.

Основні напрями наукової діяльності професором З. М. Томашівським відображено в понад 300 наукових друкованих працях, серед яких три монографії. Він співавтор
15 рекомендацій для фахівців сільського господарства з питань використання добрив, вапнування, агромеліоративних заходів, запровадження науково обґрунтованих сівозмін, співавтор винаходу з ефективного використання вапнякових відходів Роздольського виробничого об’єднання “Сірка”.

З. М. Томашівський помер 13 січня 2022року. Похований у Львові на Голосківському цвинтарі.

Світлі спогади про високого професіонала, доброзичливого товариша залишаться в пам’яті вчених-аграріїв, колег, учнів.






Українські органічні продукти завойовують іноземні ринки

Органічні продукти українського виробництва стають більш затребуваними на іноземних ринках. Про це повідомляє інформаційний ресурс agravery.com. За інформацією Офісу підтримки реформ при Мінагрополітики, станом на 31 грудня2017 року загальний об’єм експорту органічної продукції становив 260 тис. тонн. Експортні поставки здійснювались до Нідерландів, Німеччини, Великої Британії,Італії, Австрії, Польщі, Швейцарії, Бельгії, Чехії, Болгарії, Угорщини, США, Канади, Австралії та деяких країн Азії.
З кожним роком збільшується кількість українських компаній, які виробляють органічну продукцію та беруть участь у найбільшій міжнародній виставці органічних продуктів харчування "Біофах", у м.Нюрнберг, Німеччина. В 2017 році у національному
павільйоні України було представлено 15 компаній, у 2018 - 20, а у 2019 році їх буде вже 29. Відзначимо, що всебічна підтримка розвитку органічного виробництва надається в Україні. Зокрема, за даними Мінагрополітики станом на 31 грудня 2017 року, загальна
площа сільськогосподарських земель з органічним статусом та перехідного періоду становить близько 289 тис. га.
{jcomments off}

Експорт яєць за підсумками п’яти місяців 2018 року перевищив 340 млн.дол. США

Україна у січні-травні 2018 року експортувала 36,76 тис. тонн яєць на суму
34,1 млн.дол.США Про це з посиланням на митну статистику Державної фіскальної
служби України, повідомляє інформаційна служба журналу LANDLORD.
Перше місце серед імпортерів українських яєць посідають Об`єднані Арабські
Емірати, куди відправлено 13,44 тис. тонн на 12,4 млн. дол. США. До Іраку було
експортовано 6,91 тис. тонн на 6,4 млн. дол. США і до Катару – 3,81 тис. тонн на
3,5 млн. дол. США.
Частка інших країн становила 34,25% (12,59 тис. тонн на 11,6 млн. дол. США).
Зокрема, у травні Україна експортувала яйця на 6 млн. дол. США.

Інститут сільського господарства Карпатського регіону
Націона́льної акаде́мії агра́рних нау́к України
 вул. Грушевського, 5, с. Оброшине Львівського р-ну Львівської обл., 81115, Україна.
 Тел. +38(032) 239-61-70   Факс +38 (032) 227-97-33   E-mail:  Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Для користувачів

Увійдіть або зареєструйтеся